Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děti přivedly mámy k trolejbusům, čtrnáct si odneslo nástupní formulář

  14:16aktualizováno  14:16
Netradiční náborová akce, ve které dopravní firma Arriva sháněla prostřednictvím dětí řidičky do teplické MHD, organizátorům vyšla. Fronty žen, které si v depu chtěly vyzkoušet jízdu autobusem a trolejbusem, nebraly konce. Čtrnáct z nich si nakonec odneslo i nástupní formulář.

„Neboj se, to dáš,“ povzbuzuje asi šestiletý klučina svou maminku za volantem trolejbusu. Ta vyslechne pár základních rad instruktora, zavírá dveře a vyráží na okružní jízdu po depu.

Fotogalerie

Arrivě chybí třicet řidičů a od začátku roku, kdy odešli kvůli snížení platů a zvýšení povinností, se firmě prázdná místa nedaří obsadit. Obrátila se proto pomocí letáků na děti, ať přivedou svoje mámy, aby se před nimi vytáhly (o kampani zde).

Kampaň zafungovala. Do depa dorazilo zhruba 150 lidí, třetina byly ženy, které si přišly řízení vyzkoušet.

„Nejvíc se bojím, že se neudržím v dráze a spadnou mi kšandy,“ svěřila se při čekání pětačtyřicetiletá Jitka Sieberová. Na práci řidičky by ji prý lákal nejen plat, ale i rodinná tradice.

„Táta řídil náklaďák, hrozně moc by mě to bavilo. Jenže nejsem zrovna čahoun, tak se bojím, abych dosáhla na pedály,“ dodala.

Spoje do vesnic pro ženy moc nejsou, kvůli toaletám

Ukázalo se, že to nebyla lichá obava. Na pedály dosáhla i při nejnižší poloze sedadla jen s obtížemi. Přesto trolejbusem zdárně projela celou trasu a dovedla ho zpět.

„Bylo to báječné, ale pro mě přeci jen nepohodlné. Osm hodin bych to asi nevydržela. Ovšem láká mě to, musím si to rozmyslet,“ poznamenala Sieberová. Ředitele teplické Arrivy Petra Havlíka se tak hned začala vyptávat na řidičák, šichty i toalety na linkách.

„Většinou se zájemkyně ptají právě na rozložení pracovních dní a na podmínky, za jakých mohou nastoupit. Mají na výběr model 4 dny práce a 2 dny volna nebo klasický pracovní týden,“ upřesňuje Havlík.

Před tím však musí zájemkyně získat řidičské oprávnění skupiny D. Pokud mají béčko, tak za volant linkového autobusu usednou za 4 měsíce, na trolejbus potřebují ještě o dva měsíce více. Získání oprávnění v ceně kolem 40 tisíc hradí Arriva, avšak řidička se jí musí upsat na pět let.

A toalety? „V městské dopravě jsou aspoň na jedné konečné zastávce každé linky. U linkových spojů do vesnic je to ale horší. Je mi jasné, že pro ženy je obtížnější odskočit si někam do lesa,“ dodává ředitel.

Základní hrubá mzda dosahuje 24 tisíc korun

Většinu z desítek žen přilákala do depa vidina solidního platu. Hrubá mzda dosahuje 24 tisíc korun, počítá se i s příplatky za přesčasy či víkendy.

„Plat mě příjemně překvapil, stejně jako to, že trolejbus má jen jednu rychlost oproti šesti u autobusu. Strach bych ale měla z hustoty provozu ve městě,“ podotýká třicetiletá Helena, která na akci dorazila se dvěma dětmi.

Ředitel Havlík upozorňuje, že moderní technologie, které umožnily řízení těžkých vozů i ženám, mají i svá úskalí. „Je to trochu matoucí. Člověk má při řízení pocit lehkosti a jednoduchosti, přesto musí brát v úvahu rozměry a hmotnost vozu,“ říká.

Ženy jsou podle něj na řízení trolejbusů vhodné, protože jsou klidnější, opatrnější a vlídnější. „To ale neznamená, že to neumějí pořádně roztočit. Některé jezdí tak, že by jim to chlapi mohli závidět,“ podotýká.

Se sobotní akcí je spokojený. „Zájem mezi dámami byl velký, většina si odnášela kladné zážitky a 14 z nich dokonce i nástupní formulář. Další ženy si vzaly čas na rozmyšlenou,“ poznamenal Havlík.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz