Vítězný snímek soutěže Cycle-chic zachycuje Janu Laudovou z Neštěmic na nábřeží pod Mariánskou skálou. | foto: Felix Lauda

Do práce na kole najeli Ústečané tisíce kilometrů. Šlo to i elegantně

  • 8
Celkem 16 800 kilometrů najezdili v Ústí nad Labem cyklisté, kteří se zapojili do květnové celostátní akce Do práce na kole. Ústí se do ní zapojilo jako jediné z kraje, a to již potřetí. Ve městě letos v rámci kampaně vyměnilo auto za bicykl 122 lidí.

„Jsme s tím spokojeni, daří se nám naplňovat hlavní cíl kampaně - propagaci kola jakožto běžného a rovnoprávného způsobu dopravy po městě,“ říká cyklokoordinátor ústeckého magistrátu Jaromír Veselý. Zatímco minulé ročníky v Ústí nad Labem pořádalo občanské sdružení Ústím na kole, letos štafetu převzal přímo magistrát v rámci Projektu Zdravé město.

Do práce na kole

Celorepubliková akce Do práce na kole se koná každý rok v květnu a pořádá ji na podporu městské cyklistiky pražská iniciativa Auto*Mat spolu s cyklokoordinátory zapojených měst.

V celé zemi se jich letos zapojilo 25, Ústí bylo v kraji jediné.

V roce 2013 se v Ústí akce zúčastnilo 70 lidí, loni téměř sto a letos už 122. Celkem najeli 16 800 kilometrů.

Nejvíc kilometrů během května najezdil František Končel z týmu krajského úřadu Ústečtí fofrníci - celkem 1 218. Z žen urazila nejvíc kilometrů, celkem 470, odborná pracovnice katedry biologie Marcela Strnadová, která jezdí na ústeckou univerzitu ve čtvrti Klíše 15 kilometrů z Povrlů.

V sedm ráno přejede do Neštědic k přívozu, nechá se převézt přes Labe a pak šlape pohodlně po cyklostezce až do práce. Na pracovišti je za 50 minut, což je stejně, jako kdyby jela autobusem či vlakem.

„Pokud neprší, tak jedu na kole, průměrně asi třikrát týdně,“ říká Strnadová. Po hlavní silnici se ale neodváží, proto využívá přívoz a v Ústí se zase vrací na „svou“ stranu řeky po mostě. „Přívoz je pohodlný, stačí mávnout a přijede pro mne. Na hlavní silnici bych se bála, že mě náklaďáky odfouknou,“ usmívá se.

Po městě není nutné jezdit v dresu, ukázala fotosoutěž

Vítězové dostávají drobné ceny od sponzorů a partnerů akce. Nesoutěží se ale jen o počet kilometrů či nejpravidelnější frekvenci pro ty, kteří to nemají do práce tak daleko jako jiní. Ústí letos uspořádalo doprovodnou soutěž Cycle-chic, protože motto ročníku znělo Do práce na kole ve vší parádě.

„Upnutý dres vůbec není nutnou proprietou městského cyklisty. Na kole je možné vyrazit v jakémkoli oblečení a přitom vypadat elegantně,“ upozorňuje cyklokoordinátor Veselý.

Pořadatelům se sešlo 30 snímků šik oblečených cyklistů. Porota vybrala za vítězku Janu Laudovou. Svůj snímek pojmenovala Po nábřeží kolmo z práce, je na něm v elegantní kytičkované sukni a červeném tílku, jako kulisu má za zády zámeček Větruše.

„Pravidelně jsem takhle do práce nejezdila, protože tak dlouhá sukně není na kolo úplně ideální. Ale někdy si ji beru a jen pod ní mám legíny,“ líčí Laudová, jak málo stačí k eleganci. Na kole jezdila do práce dvakrát týdně z Neštěmic na Střekov. Jen třeba místo kloboučku si k sukni brala helmu.

„Bojím se, proto ji nosím vždy. Manžel, který mě fotil, si ji naopak nebere,“ usmála se Laudová. Právě její muž Felix, nafocený v obleku na horském kole v lese na Mariánské skále, se v soutěži umístil hned druhý.

„Fotografie splnily požadavky na originalitu, eleganci, osobitost. Navíc snímek s pozadím Větruše můžeme velmi dobře použít k propagačním účelům města,“ poznamenal Veselý.