Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Ústí vznikla agentura pro neslyšící, už pomohla propuštěnému muži

  8:43aktualizováno  8:43
V Ústí otevřela pobočku Agentura pro neslyšící. Lidem nabízí právní pomoc, hledá pro ně vhodnou práci a snaží se jim usnadnit komunikaci s okolním světem. Díky ní už například získal zpět své místo nedoslýchavý muž, který po třech letech dostal výpověď kvůli údajnému zhoršení sluchu.

Vedoucí nové ústecké pobočky Agentury pro neslyšící Karin Vaňková obchází zaměstnavatele a snaží se je přesvědčit, že dát práci lidem se sluchovými obtížemi jim nezpůsobí žádné problémy. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Zachránili mi nejen práci, ale mnohem víc. Mám ženu, dvě děti a málo peněz. Bez zaměstnání by to pro nás bylo hodně špatné," říká nedoslýchavý Roman, který se se svými problémy obrátil na nově otevřenou pobočku agentury v Ústí nad Labem.

Roman dostal výpověď, protože se mu podle posudku závodní lékařky zhoršil sluch. Právník agentury podal proti výpovědi odvolání a současně Romanovi poradil, aby si od nezávislých lékařů nechal udělat vlastní posudky sluchu.

"Ty říkaly něco jiného, po třech týdnech tak závodní lékařka i ten svůj změnila," popsala Karin Vaňková, vedoucí ústecké pobočky Agentury pro neslyšící.

Agentura kromě pracovního práva klientům pomáhá řešit otázky i z oblasti občanského a rodinného práva. "Pomoc právníka potřebují neslyšící často. Bývají například terčem lichvářů, je snadné je donutit podepsat nevýhodnou smlouvu," popisuje Vaňková.

V hlučných provozech by se neslyšící snadno uplatnili

Agentura pro sluchově postižené klienty pořádá řadu kurzů, pracovní rehabilitaci, ale také lidem pomáhá najít vhodnou práci. Na druhé straně se snaží zaměstnavatele přesvědčit, že se nemusí bát komunikačních potíží a mohou lidem se sluchovým postižením dát práci.

"Kdo to zkusil, tak si takové zaměstnance velmi chválí. Chce to jen trpělivost a na začátku třeba pár finančně nenáročných úprav," popisuje Radim Vysloužil z agentury.

Někdy totiž stačí třeba jen na podlaze barevně vyznačit bezpečnou cestu pro zaměstnance, jinam dát blikající žárovku místo zvukového signálu.

"Právě se do jedné firmy chystám, na lince zaměstnávají lidi, kteří zde kvůli hluku musí pracovat se sluchátky na uších. Proč by právě tady nemohli sedět sluchově postižení," říká Vaňková.

Agentura nabízí i on-line tlumočení telefonátů

Hlavním úkolem agentury je ale usnadnění komunikace neslyšících s okolním světem, které jim pomůže vyjít z jejich světa ticha a izolace. "Normální lidé to těžko chápou, ale pro lidi hovořící znakovým jazykem je naučit se češtinu stejné jako naučit se cizí jazyk," říká ředitelka agentury Marie Horáková.

Agentura proto nabízí 24 hodin denně on-line tlumočení telefonátů. Tlumočníci znakového jazyka totiž chybí, v některých krajích jsou maximálně dva až tři a na jejich služby neslyšící čekají i dva až tři týdny. Na speciální linku v roce 2011 volalo 16 tisíc a loni už 25 tisíc sluchově postižených klientů.

"Z Ústeckého kraje evidujeme čtyři tisíce hovorů ročně, což je po Praze a Středočeském kraji nejvíce. Kromě běžných věcí jsme díky lince zajistili v kraji lékaře muži se srdeční příhodou," přiblížil Vysloužil.

On-line tlumočnická služba funguje prostřednictvím počítače nebo aplikace na tabletu či chytrém telefonu. Neslyšící se spojí ve videohovoru s tlumočnicí, která umí znakový jazyk. Napíše jí telefonní číslo a ona zatelefonuje osobě, kterou si neslyšící zvolil. V průběhu hovoru tlumočnice zároveň tlumočí zpět neslyšícímu do znakového jazyka.

Protože dorozumění je nejdůležitější v případě ohrožení života, chce agentura do nemocnic v kraji dát tablety, které by neslyšícím pomohly v komunikaci s lékaři, třeba i při souhlasu s nutnou operací. "První bude v ústecké Masarykově nemocnici," dodala Vaňková.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz