Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Ústí vznikla agentura pro neslyšící, už pomohla propuštěnému muži

  8:43aktualizováno  8:43
V Ústí otevřela pobočku Agentura pro neslyšící. Lidem nabízí právní pomoc, hledá pro ně vhodnou práci a snaží se jim usnadnit komunikaci s okolním světem. Díky ní už například získal zpět své místo nedoslýchavý muž, který po třech letech dostal výpověď kvůli údajnému zhoršení sluchu.

Vedoucí nové ústecké pobočky Agentury pro neslyšící Karin Vaňková obchází zaměstnavatele a snaží se je přesvědčit, že dát práci lidem se sluchovými obtížemi jim nezpůsobí žádné problémy. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Zachránili mi nejen práci, ale mnohem víc. Mám ženu, dvě děti a málo peněz. Bez zaměstnání by to pro nás bylo hodně špatné," říká nedoslýchavý Roman, který se se svými problémy obrátil na nově otevřenou pobočku agentury v Ústí nad Labem.

Roman dostal výpověď, protože se mu podle posudku závodní lékařky zhoršil sluch. Právník agentury podal proti výpovědi odvolání a současně Romanovi poradil, aby si od nezávislých lékařů nechal udělat vlastní posudky sluchu.

"Ty říkaly něco jiného, po třech týdnech tak závodní lékařka i ten svůj změnila," popsala Karin Vaňková, vedoucí ústecké pobočky Agentury pro neslyšící.

Agentura kromě pracovního práva klientům pomáhá řešit otázky i z oblasti občanského a rodinného práva. "Pomoc právníka potřebují neslyšící často. Bývají například terčem lichvářů, je snadné je donutit podepsat nevýhodnou smlouvu," popisuje Vaňková.

V hlučných provozech by se neslyšící snadno uplatnili

Agentura pro sluchově postižené klienty pořádá řadu kurzů, pracovní rehabilitaci, ale také lidem pomáhá najít vhodnou práci. Na druhé straně se snaží zaměstnavatele přesvědčit, že se nemusí bát komunikačních potíží a mohou lidem se sluchovým postižením dát práci.

"Kdo to zkusil, tak si takové zaměstnance velmi chválí. Chce to jen trpělivost a na začátku třeba pár finančně nenáročných úprav," popisuje Radim Vysloužil z agentury.

Někdy totiž stačí třeba jen na podlaze barevně vyznačit bezpečnou cestu pro zaměstnance, jinam dát blikající žárovku místo zvukového signálu.

"Právě se do jedné firmy chystám, na lince zaměstnávají lidi, kteří zde kvůli hluku musí pracovat se sluchátky na uších. Proč by právě tady nemohli sedět sluchově postižení," říká Vaňková.

Agentura nabízí i on-line tlumočení telefonátů

Hlavním úkolem agentury je ale usnadnění komunikace neslyšících s okolním světem, které jim pomůže vyjít z jejich světa ticha a izolace. "Normální lidé to těžko chápou, ale pro lidi hovořící znakovým jazykem je naučit se češtinu stejné jako naučit se cizí jazyk," říká ředitelka agentury Marie Horáková.

Agentura proto nabízí 24 hodin denně on-line tlumočení telefonátů. Tlumočníci znakového jazyka totiž chybí, v některých krajích jsou maximálně dva až tři a na jejich služby neslyšící čekají i dva až tři týdny. Na speciální linku v roce 2011 volalo 16 tisíc a loni už 25 tisíc sluchově postižených klientů.

"Z Ústeckého kraje evidujeme čtyři tisíce hovorů ročně, což je po Praze a Středočeském kraji nejvíce. Kromě běžných věcí jsme díky lince zajistili v kraji lékaře muži se srdeční příhodou," přiblížil Vysloužil.

On-line tlumočnická služba funguje prostřednictvím počítače nebo aplikace na tabletu či chytrém telefonu. Neslyšící se spojí ve videohovoru s tlumočnicí, která umí znakový jazyk. Napíše jí telefonní číslo a ona zatelefonuje osobě, kterou si neslyšící zvolil. V průběhu hovoru tlumočnice zároveň tlumočí zpět neslyšícímu do znakového jazyka.

Protože dorozumění je nejdůležitější v případě ohrožení života, chce agentura do nemocnic v kraji dát tablety, které by neslyšícím pomohly v komunikaci s lékaři, třeba i při souhlasu s nutnou operací. "První bude v ústecké Masarykově nemocnici," dodala Vaňková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz