V Předlicích žije podle 98 procent Romů, drtivá většina z nich v sociálně neúnosných podmínkách.

V Předlicích žije podle 98 procent Romů, drtivá většina z nich v sociálně neúnosných podmínkách. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Za špatnou situaci Romů v Předlicích může privatizace, tvrdí agentura

  • 90
V ústecké čtvrti Předlice, kterou lze považovat za ghetto, žije podle mapy sociálně vyloučených lokalit 98 procent Romů. Většina z nich v neutěšených podmínkách za přemrštěné nájmy. Příčinou této dlouhodobé situace je podle studie Agentury pro sociální začleňování privatizace bytů a špatný přístup úřadů.

Agentura nechala výzkum vypracovat loni na podzim. V tu dobu se kvůli špatnému technickému stavu muselo z domů vystěhovat několik rodin. K tomu město přistoupilo poté, co se v září zřítily trosky domu na dvě ženy, z nichž jedna zemřela.

Policie obvinila dva sběrače kovů z usmrcení z nedbalosti a dalších trestných činů, hrozí jim až tříleté vězení.

Úřady, hygiena a privatizace

"Studie poukazuje na určité nedostatky v činnosti některých orgánů státní správy, jde například o nedostatek zájmu i kapacit. Konkrétně zmiňuje například krajskou hygienickou stanici, stavební odbor nebo orgán sociálně právní ochrany dětí. Právě ty se musí aktivně zapojovat do řešení situací podobných té, která nastala v Předlicích," uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Podle ní bylo cílem výzkumu zjistit, jaké příčiny vedly k dlouhodobým problémům s kvalitou bydlení obyvatel Předlic. "Zkoumali jsme, jaké kroky jednotlivých institucí přispěly k současnému neutěšenému stavu předlických domů a jaké kroky při řešení situace vystěhovaných rodin i těch, které jsou podobným vystěhováním ohroženy, naopak chyběly," dodala Šimůnková.

Šéf Agentury Martin Šimáček říká, že na vývoj situace v Předlicích měla katastrofální dopad především privatizace bytů a domů, které původně vlastnilo město.

"Privatizace měla mimo jiné za důsledek nucené vystěhování části nájemníků do ubytoven v důsledku zchátrání domů," vysvětluje Šimáček.

Je třeba sociální bydlení, říká agentura

Agentura navrhuje, aby do budoucna stavební odbor důsledně vedl řízení s majiteli budov, o které se nedostatečně starají, a plnění svých rozhodnutí důsledně vymáhal.

Studie situace v Předlicích

Studii pro Agenturu pro sociální začleňování zpracovala etnoložka a antropoložka Hana Štěpánková. Analýza má 120 stránek, zahrnuje pět příloh a její hlavní část se zevrubně zabývá vývojem a sociální situací Předlic od 90. let minulého století. Studie je ke stáhnutí zde.

"Hygienické stanice by měly důsledně dohlížet na to, aby majitelé nemovitostí a provozovatelé ubytovacích zařízení zajistili kvalitní hygienické podmínky v domech či ubytovnách, a postupovat při tom iniciativně. Obcím výzkum navrhuje vytvořit dostatečné kapacity pro nouzové ubytování lidí, kteří by v případě nařízení o vyklizení stavby přišli o střechu nad hlavou," sdělil mluvčí agentury Václav Zeman.

Ústí chce takové bydlení vybudovat z bývalé ubytovny v Krásném Březně, kde se po vystěhování ubytovaly některé předlické rodiny. Dřívější majitel, společnost CPI byty, ji ale kvůli špatnému technickému stavu nechal uzavřít. Zastupitelé na začátku září schválili její odkoupení za šest milionů korun.

,