Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koalici proti Napoleonovi dohodli mocnáři v pohodlí lázeňských Teplic

  13:57aktualizováno  13:57
Lázeňská sezona 1813 se v Teplicích nevyvíjela zrovna příznivě. Ve střední Evropě zuřila válka. Město bylo plné raněných vojáků, uprchlíků a diplomatů. Mezi válečnými hosty se skvěly i tři pomazané hlavy - pruský král, ruský car a rakouský císař. Následoval je ještě britský princ.

Takzvaný Teplický koaliční traktát podepsali pruský král Fridrich Vilém III., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František I. v balkónové místnosti tohoto domu. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Proslulá léčebná kůra byla až druhotnou náplní jejich pobytu, byť ji jistě panovníci po vyčerpání dramatickými zvraty v bitvách uvítali. Sešli se tu, aby našli společnou cestu k míru pro Evropu. K míru, který se podařilo s menšími výkyvy udržet po příští půl století.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

Ve čtvrtek: Jak padl dragoun Jordán

Proslulé lázeňské město si velitelé protinapoleonských armád Ruska, Rakouska a Pruska zvolili jako příjemné sídlo svého hlavního stanu. Když ale 26. a 27. srpna prohráli bitvu u Drážďan, změnily se Teplice málem v hrob koalice. Francouzi stíhali ustupující spojenecká vojska a napadli je 29. srpna u Chlumce.

„Bitvu sledoval ruský car Alexandr a pruský král Friedrich z uctivé vzdálenosti z Doubravské hory u Teplic. Císař František I. neváhal ani na chvíli, opustil Teplice a odjel do Loun,“ popsal dramatický začátek teplického setkání panovníků historik Milan Švankmajer. První den bitvy hrozilo panovníkům bezprostřední nebezpečí zajetí.

Druhý den se karta obrátila ve prospěch spojenců. Po vítězství se vrátil i císař František I. a mohla začít politická jednání. Devátého září se jejich výsledek zhmotnil do podpisů význačných mezinárodních smluv.

Tzv. Teplický koaliční traktát tvořily rusko-rakouská a prusko-rakouská spojenecká smlouva. Rakousko se tím plně a bez výhrad připojilo k protinapoleonské koalici a zavázalo se, že neuzavře separátní mír s Francií.

Panovníci si domlouvali i poválečné uspořádání Evropy

Smlouvy mluvily také o vzájemné vojenské pomoci při vnějším útoku. A šly ještě dál. Formovaly poválečné uspořádání Evropy, i když zatím v mezích opatrnějších představ. Vždyť Napoleon byl ještě stále mocným mužem a do jeho definitivního pádu zbývaly ještě dva roky.

Takzvaný Teplický koaliční traktát podepsali rakouský císař František I., ruský

Ještě po další čtyři týdny se Teplice staly centrem spojenecké politiky. Ke konci září vrcholila v Teplicích jednání s delegací Velké Británie. Podpisem spojenecké smlouvy s Rakouskem 3. října také ostrovní monarchie přistoupila ke spojeneckému systému. Slavní hosté prožívali v Teplicích také soukromé chvíle.

„Na zámku provozoval František I. lehkou komorní hudbu, císař hrál v kvartetu druhé housle,“ popsala příklad společenského vyžití panovníků teplická historička Sylvia Ostrovská.

Velkou parádou musel být ceremoniál v domě Zlatého kříže na Zámeckém náměstí, při kterém syn anglického krále Jiřího III. jmenoval ruského cara členem prestižního podvazkového řádu.

Panovníci, diplomaté i vojáci opustili Teplice krátce před Bitvou národů u Lipska, která se odehrála 10. října 1813.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz