Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V bitvě u Chlumce sehrála důležitou roli i mince generála Vandamma

  13:10aktualizováno  13:10
Jedno soukromé drama z napoleonských válek zůstává přes dvě staletí zakódované do malé stříbrné mince ze sbírek ústeckého muzea. Minci se přezdívá Vandammův pětifrank, protože pochází přímo z peněženky velitele francouzských vojsk v bitvě u Chlumce generála Dominiqua Josepha Reného Vandamma.

Potomci punčochářského mistra Vandammův pětifrank dědili z generace na generaci, pak se jej rozhodli věnovat do sbírek ústeckého muzea. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Stříbrná francouzská mince s obrázkem Napoleona a letopočtem 1812 nepředstavuje na sběratelském trhu žádnou ceněnou výjimečnost, jen běžné dobové oběživo. To však nelze říci o Vandammově pětifranku.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

V neděli: Jednání mocnářů v Teplicích

Jeho původní majitel, jeden z nejlepších a zároveň nejproblematičtějších Napoleonových velitelů, sehrál nejvýraznější roli v bitvě u Chlumce. Traduje se, že dostal od svého císaře příslib, že pokud zvítězí, usedne na český trůn. Nakonec se však stal jedním z nejexkluzivnějších zajatců celé války.

A jak se z generálova měšce dostala mince až do muzea? Příběh začal 29. srpna 1813, kdy generálovi vojáci obsadili město Ústí v rámci zajištění okolí bojiště. Jejich velitel Creutzer zkonfiskoval všechny nalezené zásoby mouky a chleba pro vojsko.

Druhý den okupace nařídil starostovi Johannu Mareschovi, aby vybral jednoho z měšťanů, kterého by mohl poslat na bojiště ke generálu Vandammovi s důležitými písemnostmi.

Vyřkl přitom zvláštní podmínku, posel měl mít ženu, děti a vlastní dům. To proto, aby se nepokusil úkol ošidit. Velitel totiž vyhrožoval, že když měšťan nesplní své poslání, jeho ženu a děti nechá zastřelit a dům spálit.

Rodina trnula v městské šatlavě

Dobrovolně se nikdo nepřihlásil, tak rozhodl los, že nevděčná role padne na punčochářského mistra Ignáce Fleischera, majitele domu č. 252 v Dlouhé ulici. Velitel mu stanovil přesný termín, do kterého má přinést zpět odpověď generála Vandamma.

Fleischer se vydal na nebezpečnou cestu mezi bojujícími vojsky a myslel přitom na svou rodinu, která trnula v městské šatlavě, zda se vrátí dřív, než uplyne stanovená lhůta.

Nepozorovaně pronikl mezi patrolami spojenců až do hlavního stanu generála Vandamma. Předal mu listiny, přijal zprávu o nedobré situaci na bojišti a na cestu dostal od francouzského vojevůdce stříbrný pětifrank.

Ten představoval nejenom odměnu za punčochářovu odvahu, ale musel se jím po návratu prokázat u velitele Creutzera na důkaz, že skutečně s Vandammem mluvil. Ženu a děti se mu tak podařilo uchránit a minci jako připomínku tohoto rodinného dramatu se šťastným koncem uchovával až do své smrti roku 1835.

Jeho potomci pak ještě po dalších sto let minci dědili z generace na generaci, než se ji rozhodli věnovat do sbírek ústeckého muzea.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz