Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V bitvě u Chlumce sehrála důležitou roli i mince generála Vandamma

  13:10aktualizováno  13:10
Jedno soukromé drama z napoleonských válek zůstává přes dvě staletí zakódované do malé stříbrné mince ze sbírek ústeckého muzea. Minci se přezdívá Vandammův pětifrank, protože pochází přímo z peněženky velitele francouzských vojsk v bitvě u Chlumce generála Dominiqua Josepha Reného Vandamma.

Potomci punčochářského mistra Vandammův pětifrank dědili z generace na generaci, pak se jej rozhodli věnovat do sbírek ústeckého muzea. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Stříbrná francouzská mince s obrázkem Napoleona a letopočtem 1812 nepředstavuje na sběratelském trhu žádnou ceněnou výjimečnost, jen běžné dobové oběživo. To však nelze říci o Vandammově pětifranku.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

V neděli: Jednání mocnářů v Teplicích

Jeho původní majitel, jeden z nejlepších a zároveň nejproblematičtějších Napoleonových velitelů, sehrál nejvýraznější roli v bitvě u Chlumce. Traduje se, že dostal od svého císaře příslib, že pokud zvítězí, usedne na český trůn. Nakonec se však stal jedním z nejexkluzivnějších zajatců celé války.

A jak se z generálova měšce dostala mince až do muzea? Příběh začal 29. srpna 1813, kdy generálovi vojáci obsadili město Ústí v rámci zajištění okolí bojiště. Jejich velitel Creutzer zkonfiskoval všechny nalezené zásoby mouky a chleba pro vojsko.

Druhý den okupace nařídil starostovi Johannu Mareschovi, aby vybral jednoho z měšťanů, kterého by mohl poslat na bojiště ke generálu Vandammovi s důležitými písemnostmi.

Vyřkl přitom zvláštní podmínku, posel měl mít ženu, děti a vlastní dům. To proto, aby se nepokusil úkol ošidit. Velitel totiž vyhrožoval, že když měšťan nesplní své poslání, jeho ženu a děti nechá zastřelit a dům spálit.

Rodina trnula v městské šatlavě

Dobrovolně se nikdo nepřihlásil, tak rozhodl los, že nevděčná role padne na punčochářského mistra Ignáce Fleischera, majitele domu č. 252 v Dlouhé ulici. Velitel mu stanovil přesný termín, do kterého má přinést zpět odpověď generála Vandamma.

Fleischer se vydal na nebezpečnou cestu mezi bojujícími vojsky a myslel přitom na svou rodinu, která trnula v městské šatlavě, zda se vrátí dřív, než uplyne stanovená lhůta.

Nepozorovaně pronikl mezi patrolami spojenců až do hlavního stanu generála Vandamma. Předal mu listiny, přijal zprávu o nedobré situaci na bojišti a na cestu dostal od francouzského vojevůdce stříbrný pětifrank.

Ten představoval nejenom odměnu za punčochářovu odvahu, ale musel se jím po návratu prokázat u velitele Creutzera na důkaz, že skutečně s Vandammem mluvil. Ženu a děti se mu tak podařilo uchránit a minci jako připomínku tohoto rodinného dramatu se šťastným koncem uchovával až do své smrti roku 1835.

Jeho potomci pak ještě po dalších sto let minci dědili z generace na generaci, než se ji rozhodli věnovat do sbírek ústeckého muzea.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz