Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bitva u Chlumce po sobě zanechala největší hromadný hrob v Česku

  13:57aktualizováno  13:57
Ponurou turistickou kuriozitu po sobě zanechala bitva u Chlumce na někdejším bitevním poli poblíž Přestanova. Prostý kamenný kříž tu označuje největší hromadný hrob v Česku. V jámě pod ním spočívají ostatky 10 000 obětí válečného střetu, který se na Ústecku odehrál právě před 200 lety.

V největším hromadném hrobu v Česku spočívají pod prostým křížem u Přestanova na Ústecku ostatky 10 000 obětí dvě stě let staré bitvy u Chlumce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Masový hrob leží symbolicky v místě nejprudších bojů, kde 29. srpna narazila 40tisícová armáda francouzského generála Vandamma na houževnatý odpor 15 tisíc ruských gardistů a několika set rakouských vojáků. Více než dvojnásobná početní převaha dávala Francouzům vysoké šance na úspěch.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

V neděli: Hrdinové dostali speciální vyznamenání

Chtěli co nejrychleji obránce rozprášit a pokračovat do nitra Čech. Jejich cílem byla Praha. Jenže ruští gardisté se přesily nezalekli a byli připraveni bojovat do posledního muže. Elitní vojáci věděli, že když ustoupí, ohrozí svého nejvyššího velitele. Car Alexandr I. totiž sledoval průběh bitvy z Doubravské hory v Teplicích, tedy takřka na dostřel bojišti.

Střet byl zuřivý, bojovalo se na bodáky - muž proti muži. Přestanov během několika hodin třikrát změnil držitele. Linie se nijak významně neposunula, ovšem ztráty na mužstvu byly obrovské na obou stranách. První den bitvy bylo vyřazeno z boje 12 000 mužů, mezi padlými figuroval i francouzský generál Reusse, ruský generál Ostermann Tolstoj utrpěl těžké zranění, když mu dělová koule rozdrtila ruku.

Druhý den se početní výhoda přesunula na stranu protinapoleonských spojenců, dorazily rakouské a pruské voje. Napoleonovi vojáci se ocitli v obklíčení, cestu k ústupu si museli doslova prosekat šavlemi. Bilance druhého dne byla také krvavá, Francouzi ztratili zhruba 5 000 mužů a spojenci 3 319.

Celkem padlo 20 000 vojáků

Celkově se ztráty z bitvy vyšplhaly na 20 000 mužů. Největší daň odvedli francouzští vojáci, na bitevním poli nechali 11 000 mrtvých a zraněných. Rusové postrádali 7 000 mužů, pruské jednotky přišly o 1 500 vojáků a rakouské o 800.

Fotogalerie

Bitevní pole bylo poseté mrtvolami, které kvůli riziku šíření cholery bylo nutné co nejdříve pohřbít. V rychlosti tak končila zubožená těla vojáků v mělkých hrobech, často tam, kde padla k zemi. V následných letech se pak vždy při větších deštích mnoho hrobů odplavilo a ostatky roztahala divá zvěř.

Nedůstojný stav radikálně vyřešil majitel místního panství hrabě Westphalen po dvaceti letech od bitvy. Nechal exhumovat mělké hroby, posbírat rozeseté ostatky a uložit vše do společné hrobky.

Deset tisíc obětí, které tímto způsobem našlo klidné místo věčného odpočinku, ovšem nepředstavuje zdaleka všechny padlé této bitvy. Jejich hroby se dodnes nalézají na různých hřbitovech, ale i na krajích polí, v lesích i jinde v okolí bojiště.

U Přestanova je největší hromadný hrob v Česku, označuje ho prostý kamenný kříž.

U Přestanova je největší hromadný hrob v Česku, označuje ho prostý kamenný kříž.

Autor:


Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Po největší tuzemské havárii tramvaje ležel mezi mrtvými, otec ho vytáhl

Na fotce je z profilu pan Jindřich Mach, který jako pětiletý přežil tramvajové...

Minulý týden uplynulo 71 let od největšího tramvajového neštěstí v dějinách země. V Ústí zůstalo v roce 1947 po havárii...Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...

Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Další z rubriky

Po největší tuzemské havárii tramvaje ležel mezi mrtvými, otec ho vytáhl

Na fotce je z profilu pan Jindřich Mach, který jako pětiletý přežil tramvajové...

Minulý týden uplynulo 71 let od největšího tramvajového neštěstí v dějinách země. V Ústí zůstalo v roce 1947 po havárii...

Děčínská firma na opravu vagonů má novou halu za čtyřicet milionů

Opravna železničních vagonů Ryko - provoz.

Novou výrobní halu na demontáž nákladních vagonů za 40 milionů korun právě dokončila děčínská firma Ryko, která je...

Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...

Najdete na iDNES.cz