Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bitva u Chlumce po sobě zanechala největší hromadný hrob v Česku

  13:57aktualizováno  13:57
Ponurou turistickou kuriozitu po sobě zanechala bitva u Chlumce na někdejším bitevním poli poblíž Přestanova. Prostý kamenný kříž tu označuje největší hromadný hrob v Česku. V jámě pod ním spočívají ostatky 10 000 obětí válečného střetu, který se na Ústecku odehrál právě před 200 lety.

V největším hromadném hrobu v Česku spočívají pod prostým křížem u Přestanova na Ústecku ostatky 10 000 obětí dvě stě let staré bitvy u Chlumce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Masový hrob leží symbolicky v místě nejprudších bojů, kde 29. srpna narazila 40tisícová armáda francouzského generála Vandamma na houževnatý odpor 15 tisíc ruských gardistů a několika set rakouských vojáků. Více než dvojnásobná početní převaha dávala Francouzům vysoké šance na úspěch.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

V neděli: Hrdinové dostali speciální vyznamenání

Chtěli co nejrychleji obránce rozprášit a pokračovat do nitra Čech. Jejich cílem byla Praha. Jenže ruští gardisté se přesily nezalekli a byli připraveni bojovat do posledního muže. Elitní vojáci věděli, že když ustoupí, ohrozí svého nejvyššího velitele. Car Alexandr I. totiž sledoval průběh bitvy z Doubravské hory v Teplicích, tedy takřka na dostřel bojišti.

Střet byl zuřivý, bojovalo se na bodáky - muž proti muži. Přestanov během několika hodin třikrát změnil držitele. Linie se nijak významně neposunula, ovšem ztráty na mužstvu byly obrovské na obou stranách. První den bitvy bylo vyřazeno z boje 12 000 mužů, mezi padlými figuroval i francouzský generál Reusse, ruský generál Ostermann Tolstoj utrpěl těžké zranění, když mu dělová koule rozdrtila ruku.

Druhý den se početní výhoda přesunula na stranu protinapoleonských spojenců, dorazily rakouské a pruské voje. Napoleonovi vojáci se ocitli v obklíčení, cestu k ústupu si museli doslova prosekat šavlemi. Bilance druhého dne byla také krvavá, Francouzi ztratili zhruba 5 000 mužů a spojenci 3 319.

Celkem padlo 20 000 vojáků

Celkově se ztráty z bitvy vyšplhaly na 20 000 mužů. Největší daň odvedli francouzští vojáci, na bitevním poli nechali 11 000 mrtvých a zraněných. Rusové postrádali 7 000 mužů, pruské jednotky přišly o 1 500 vojáků a rakouské o 800.

Fotogalerie

Bitevní pole bylo poseté mrtvolami, které kvůli riziku šíření cholery bylo nutné co nejdříve pohřbít. V rychlosti tak končila zubožená těla vojáků v mělkých hrobech, často tam, kde padla k zemi. V následných letech se pak vždy při větších deštích mnoho hrobů odplavilo a ostatky roztahala divá zvěř.

Nedůstojný stav radikálně vyřešil majitel místního panství hrabě Westphalen po dvaceti letech od bitvy. Nechal exhumovat mělké hroby, posbírat rozeseté ostatky a uložit vše do společné hrobky.

Deset tisíc obětí, které tímto způsobem našlo klidné místo věčného odpočinku, ovšem nepředstavuje zdaleka všechny padlé této bitvy. Jejich hroby se dodnes nalézají na různých hřbitovech, ale i na krajích polí, v lesích i jinde v okolí bojiště.

U Přestanova je největší hromadný hrob v Česku, označuje ho prostý kamenný kříž.

U Přestanova je největší hromadný hrob v Česku, označuje ho prostý kamenný kříž.

Autor:Nejčtenější

Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Revizorka donutila školáka vystoupit násilím. Byl vulgární, hájí se podnik

Konflikt s revizorkou v ústeckém autobusu MHD

Ústecká policie vyšetřuje konflikt v autobusu MHD, z nějž revizorka vyloučila za nevhodné chování nezletilého hocha....Policie zadržela druhého muže v případu dvojnásobné vraždy u Ústí

Chata uzpůsobená k trvalému bydlení, v níž se tragédie odehrála.

Policie zadržela druhého pachatele, po němž pátrala v souvislosti s dvojnásobnou vraždou a sebevraždou v chatové...

Policie pročesává širší okolí zahradní kolonie, v níž našla tři mrtvé

Před chatou, kde se tragédie stala, se objevily první pietní svíčky.

Policisté prohledávají kousek po kousku širší okolí zahradní osady u Střížovic na Ústecku, kde byli v pondělí nalezeni...

Násilník zatáhl dívku do lesa. Když se bránila, bodl ji nožem

Útok (ilustrační foto)

Policie v Rumburku pátrá po neznámém pachateli, který napadl osmnáctiletou dívku na cestě do školy. S nožem v ruce ji...

Další z rubriky

Města v Ústeckém kraji sáhnou do úspor a pustí se do větších investic

Celkem půjde letos z krajského rozpočtu na dopravu 3,6 miliardy, a to včetně...

Stavby i opravy plaveckých hal a koupališť, v Teplicích i budování nového zimního stadionu. Města v Ústeckém kraji...

Revizorka donutila školáka vystoupit násilím. Byl vulgární, hájí se podnik

Konflikt s revizorkou v ústeckém autobusu MHD

Ústecká policie vyšetřuje konflikt v autobusu MHD, z nějž revizorka vyloučila za nevhodné chování nezletilého hocha....

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NÁKUPU s NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz