Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dubský cibulák slaví 150 let, město pořádá slavnosti

  9:38aktualizováno  9:38
Český porcelán Dubí, známý svým cibulákem, slaví 150 let od založení. Hlavní část oslav je naplánovaná na víkend, kdy se stanou součástí Dubských slavností.

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

První zmínka o dubské porcelánce je z roku 1864. „Tehdejší dubský průmyslník Anton Tschinkel koupil v dnešní Tovární ulici rozsáhlý dům s názvem Dolní lesní mlýn a přestavěl ho na výrobu majoliky,“ říká generální ředitel firmy Vladimír Feix, který v továrně pracuje nepřetržitě už 67 let.

Samotný cibulák se v Dubí začal vyrábět až později, roku 1885. „Tehdy od původního majitele získala továrnu firma O. C. Tauchert z Míšně, a právě ta zavedla výrobu porcelánu rokokových tvarů s cibulovým vzorem,“ přibližuje Feix.

Největší rozmach zažil dubský cibulák v době, kdy tu pracoval i Bernard Bloch. „Naše rodina pocházela ze Šumavy a byla s keramikou a porcelánem spjatá odnepaměti. Pradědeček byl cosi jako obchodní cestující. Vyrážel s krosnou na zádech po okolních vsích v pondělí časně ráno a vracel se v sobotu,“ vzpomínala 91letá Blochova vnučka Marietta Smolková při odkrytí pamětní desky jejího dědečka.

V roce 1929 se v Dubí vyrábělo už 257 různých tvarů cibulákového porcelánu a jeho popularita stále stoupala. A to nejen doma, ale i v zahraničí, kam se vyvážel.

„Dnes továrna vyrábí na 660 různých tvarů cibuláku a doslova tisíce dekorů,“ říká ředitel Feix. Před 101 lety se dubský porcelán začal označovat ochrannou známkou v podobě třírohé královské korunky, kterou má dodnes.

O víkendu se konají Dubské slavnosti

Hlavním oslavám kulatého výročí porcelánu, které připadají na tento víkend, předcházel 12. ročník Mezinárodního malířského sympozia.

„Zúčastnili se ho výtvarníci z Japonska, Koreje, Slovenska, Nizozemska, Kanady a čeští keramici. Jejich malby na porcelán jsou náplní výstavy s názvem Tradice a možnosti, která začala ve středu 20. srpna v jízdárně teplického zámku,“ uvedla Vlasta Tichá z pořádajícího muzea. Dodala, že výstava potrvá do 14. září.

Ve čtvrtek začaly v Dubí porcelánové trhy před tamním Domem porcelánu s modrou krví a přímo v továrně dny otevřených dveří. Potrvají až do soboty.

O víkendových dnech je navíc doplní Dubské slavnosti s bohatým programem. Na hlavní scéně ve Sportovním areálu v Dubí 2 se například návštěvníci mohou těšit na koncerty Petry Janů, Petra Koláře, Xindla X či Kamila Střihavky, chybět nebude ani tradiční závod automobilových veteránů, který odstartuje v neděli v 10 hodin.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Najdete na iDNES.cz