Rodiče platí za děti v jeslích od Nového roku víc. Míst je ale málo, a tak si to zařízení pro děti do tří let mohou dovolit. (Ilustrační snímek)

Rodiče platí za děti v jeslích od Nového roku víc. Míst je ale málo, a tak si to zařízení pro děti do tří let mohou dovolit. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Jesle zdražily i na dvojnásobek, prý kvůli DPH. Podle ministerstva lžou

  • 0
Mnohé jesle zřizované obcemi od Nového roku zdražily. Odvolávají se na to, že od dubna bude platit novela zákona, podle které už je nebude možné vést jako zdravotnická zařízení, takže budou muset platit DPH. Ministerstvo financí ale tvrdí, že se obce na zákon při zdražení jen vymlouvají, protože jejich jesle budou od DPH osvobozené i nadále.

"Protože od ledna budou Sociální služby Chomutov provozovat jesle na základě živnostenského oprávnění, nebude se na úhradu stravy vztahovat osvobození od platby DPH," informovala například mluvčí Chomutova Šárka Schönová.

Podle nového zákona totiž mohou města a obce jesle mít už jen jako příspěvkovou organizaci či na základě živnostenského oprávnění.

V Chomutově se celkový poplatek za jesle zvýšil z 1 500 na 1 800 korun za měsíc. Podobné je to v Mostě.

"Protože už nemůžeme uplatňovat osvobození od daně, promítlo se to do provozního poplatku hrazeného rodiči. Ten je od 1. ledna 1 200 místo původní tisícikoruny," řekla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Se zdražením zatím vyčkávají jesle v Ústí, kde ovšem cena zhruba o 400 korun narostla už předloni. Základní poplatek tu je tisícikoruna a 30 korun za každý den.

"Změna kvůli placení DPH by měla nastat k 1. dubnu. Uvidíme, zda se dostaneme nad milion, kdy bychom DPH platit museli. Propočítáme to, do té doby ale o zdražení neuvažujeme," uvedla ředitelka Sylvie Sušická.

V Teplicích se místo dvou tisíc platí čtyři

V Teplicích rodiče od ledna platí za jesle místo dvou tisíc měsíčně dokonce dvojnásobek.

"Nově dáme za jesle místo dvou tisíc více než čtyři tisíce korun, což je třetina toho, co si v práci vydělám. To je opravdu velký zásah do rozpočtu. Touhle změnou jsou trestány matky, které pracují," zlobí se Martina Červenková z Teplic.

V Teplicích nyní rodiče za jakýkoli pobyt dítěte do jedenácti dnů dají paušálně dva tisíce a od dvanáctého dne za každý další 180 korun. Do konce loňského roku se platilo 1 500 korun a sto korun. Dva tisíce vydá i matka, která smí dát dítě mladší dvou let do jeslí nejvýše na 48 hodin měsíčně, aby nepřišla o rodičovský příspěvek.

K cenám za hlídání je přitom potřeba ještě připočíst 27 korun denně za jídlo. Jeho cena se neměnila. Při sečtení všech položek tak nyní celý měsíc místo 2 270 Kč stojí 4 070 korun.

"Prodraží se to, ale zájem stále je," řekla k tomu ředitelka jeslí Iveta Kloučková.

Obecní jesle DPH platit nebudou, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že změna postavení jeslí automaticky neznamená povinnost placení DPH, a tím ani důvod pro zvýšení ceny za pobyt dítěte.

"Služby jeslí jsou nadále pro značnou část zřizovatelů, zejména pro obce a neziskové subjekty, osvobozeny od daně. Pokud někde již došlo až ke zdvojnásobení ceny, není to a ani nemůže být v důsledku placení DPH," tvrdí Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.

Ač je pro rodiče růst cen nepříjemný, jesle si ho mohou dovolit, protože míst v nich je žalostně málo. Do zařízení pro děti do tří let se v Mostě, Ústí, Chomutově a Teplicích vejde pouhých 198 dětí.

"Teď máme plno a budeme brát až od září," potvrzuje velkou poptávku ředitelka ústeckých jeslí Sylvie Sušická.