Devět zvonů v poutní kapli Narození Panny Marie v České Kamenici umí zahrát až...

Devět zvonů v poutní kapli Narození Panny Marie v České Kamenici umí zahrát až 24 melodií, slyšet je pětkrát denně. | foto: Městský úřad Česká Kamenice

Kaple v České Kamenici má zvonkohru, hraje Ave Maria i Krásné je žít

  • 0
Z věže poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici začala znít zvonkohra. Jejích devět zvonků nahradilo původní zvony zrekvírované pro válečné účely.

"Pan děkan a zastupitelé dostali nápad pořídit místo nich zvonkohru. Museli jsme to udělat opatrně, abychom vzácnou stavbu negativně neovlivnili. Ohlasy lidí, které jsem zaznamenal, jsou příznivé, líbí se jim," říká tajemník českokamenické radnice Lubomír Tůma.

Poutní kaple v České Kamenici.

Město loni kvůli zvonkům vypsalo veřejnou sbírku. Podařilo se vybrat 17 tisíc korun. Na zvonkohru, která je jediná v širokém okolí, to ale zdaleka nestačilo, potřeba bylo 759 tisíc. Čtyřmi sty tisíci pomohl Fond hejtmana a zbytek dodalo město.

"Navázali jsme na starou tradici. Děkan Teigl vypsal sbírku na stavbu kaple a její pozdější největší přestavbu v letech 1883-1885 zaplatil velkoprůmyslník a zdejší starosta Franz Preidl," uvedl šéf odboru výstavby a investic Milan Drdek.

Zvonkohru vyrobilo pražské Zvonařství Manoušek.

Kaple Narození Panny Marie

V roce 1706 děkan Jindřich Ignác Teigl postavil kapli pro posvátnou sošku Panny Marie. Při morové epidemii v letech 1713 až 1714 se pak nakazil morem, ale uzdravil se. Z vděčnosti nechal pro sošku pořídit nový oltář a z pohřební kaple se stalo poutní místo.

Celkem kamenická Matka Boží podle záznamů uzdravila 6 slepých, 31 dětí, 29 žen a dva kněze. To už děkan Teigl začal sbírat peníze na důstojnější poutní místo. Roku 1736 pak byl položen základní kámen a o tři roky později byla kaple dokončena.

Památka byla připisovaná Jakubovi Schwarzovi z Ústí, podle nejnovějších poznatků ji ale patrně postavil litoměřický stavitel Octavio Broggio. I díky podpoře ministerstva kultury byla opravena v letech 1995-1998.

Kaple je bohatě zdobená freskami od italského malíře Ferdinanda Brunettiho a malovanými okny Alberta Neuhausera a Dr. Jelleho z Innsbrucku.

"Je to zkušená firma, rodina se výrobou zvonkoher zabývá přes čtyři století. Zvony samotné ale byly vyrobeny v Holandsku. Kvůli cenám mědi a dalších slitin je to tam kupodivu levnější než u nás," přiblížil Drdek.

Zvonkohra hraje až 24 melodií

Do Kamenice dorazil už hotový nástroj minulý týden a po několika zkouškách od soboty zvoní naostro. Vždy v 10, 12, 16, 18 a 21 hodin hraje melodii a kromě toho každou celou odbíjí hodiny.

"Její elektronické řízení přitom umožňuje nastavit až 24 melodií. Zatím hraje třeba Ave Maria, Krásné je žít nebo některé skladby od Johanna Sebastiana Bacha," přiblížil Drdek.

Aby zvonkohra byla dobře slyšet, radnice musela upravit okenice ve věži. Původní byly pevné, s lištami se nedalo hýbat. Ty nové lze ovládat, což umožňuje i nastavit sílu zvuku.

"Chtěli jsme barokní stavbu pro návštěvníky zatraktivnit. Je to taková další perlička. Vzácných památek je ve městě řada, ale bohužel církev na jejich údržbu nemá moc peněz. Ani my ne, ale snažíme se pomoci, jak to jde," podotkl tajemník Tůma.