Skládka Celio u Litvínova chce zvýšit kapacitu pro ukládání běžného komunálního odpadu.

Skládka Celio u Litvínova chce zvýšit kapacitu pro ukládání běžného komunálního odpadu. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Litvínovská skládka s kaly chce víc místa. Pro běžný odpad, ujišťuje

  • 3
Skládka Celio u Litvínova, která přijala desítky tisíc tun ropných kalů z Ostravska, plánuje zvýšit kapacitu. Úřady nyní projednávají žádost firmy o změnu integrovaného povolení. Na ploše chce Celio ukládat běžný komunální odpad.

"Žádost jsme podali už asi před rokem a půl. Teprve nyní se ale projednává na krajském úřadě," poznamenal obchodně provozní ředitel skládky Celio Jindřich Kauca.

Ministerstvo životního prostředí u žádosti neshledalo žádné problémy, souhlas vydá do poloviny února i město Litvínov. "S navýšením kapacity skládky komunálního odpadu lze souhlasit, vyjádření zašleme na krajský úřad do 16. února," řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Celio už během své existence od 90. let žádala v integrovaném povolení o 22 změn. V posledních dvou letech je ale pod zvýšeným dohledem veřejnosti právě kvůli ropným kalům z Ostravska. Těch sem vlaky navezly postupně 110 tisíc tun a upravené kaly se jako palivo Geobal 4 postupně spalují v cementárně Čížkovice na Litoměřicku.

"Kvůli kalům tu máme každých čtrnáct dní kontrolu. Jezdí sem inspekce životního prostředí i krajský úřad. Jejich kontroly potvrdily, že je vše v pořádku," ujišťuje Kauca.

Firma chce odpad ukládat do větší výšky

Krajský úřad si na mimořádné kontroly najal akreditovanou laboratoř. Loni se konaly pětkrát.

"Kontroly a odběry na skládce probíhají pravidelně, vždy s dobrými výsledky. Hodnoty odpovídají integrovanému povolení," uvedla mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Kontroloři kromě kalů hlídají také úniky plynů, odpadní vody či techniku, která odpad vozí. Požadované zvýšení kapacity ve třech sektorech pro komunální odpad by zhoršit životní prostředí nemělo.

"Nejde navíc o rozšíření skládky, ale o navýšení sektorů o jeden schod," přibližuje Kauca.

Zatímco dosud se mohl odpad ukládat do výšky 18 metrů, po změně to bude 30 metrů. "Ani pak ale vrstva nepřevýší hranu růžodolské výsypky," dodal Kauca.