Na snímcích při značkování Kolářovi s dcerou Kristýnou a manželé Hiekeovi. | foto: Václav Hieke

Starosta s rodinou z lásky k turistice značí na Krásnolipsku trasy

  • 1
Starosta Krásné Lípy na Děčínsku Jan Kolář s rodinnými příslušníky vyráží do přírody značit turistické trasy. Zatím to dělají pod dohledem zkušenějších kolegů. Časem se ale sami chtějí stát oficiálními značkaři.

O víkendu odloží starosta Krásné Lípy na Děčínsku Jan Kolář oblek i úřední tvář. Přezuje se do turistických bot, vezme manželku Martinu i šestnáctiletou dceru Kristýnu, nafasují barvy, štětce a šablony a vyrazí do terénu.

Za sebou už mají několik kilometrů stezek, které malovali v okolí Krásné Lípy pod dohledem zkušeného značkaře Václava Hiekeho, postupně by se chtěli propracovat do pozic oficiálních značkařů turistických tras.

„Může se zdát, že je to jednoduchá práce, ale obnova značek a malování nových má svoje přísná pravidla. Každou značku musíme zkontrolovat, obnovit. Některé se časem zvětší, jak strom roste, musíme ji zamaskovat a namalovat novou, docela pak bolí ruce,“ vysvětlil Kolář.

Značení turistických tras je poměrně časově náročné. „Kdybychom se tomu měli věnovat každý víkend, to by nešlo. Vím ale, že nám ke značení postačí čtyři víkendy v roce, a ty jsme ochotni věnovat,“ poznamenává starosta.

Jak dodává, ještě musí absolvovat testy a pak už budou chodit sami.

O práci značkaře, kterou lze nazvat spíše koníčkem, má zájem jen málokdo. Mezi značkaři dnes převažují turisté staršího věku. Kolář a jeho rodina jsou světlou výjimkou, k neobvyklému hobby je přivedla láska k turistice.

Více než stoletá tradice

Přitom značkování turistických tras má v Česku více než staletou tradici. První turistické trasy v českých zemích vyznačila v roce 1884 Pohorská jednota Radhošť v Beskydech.

V severních Čechách, konkrétně v Lužických horách, se první značky začaly objevovat na přelomu 19. a 20. století.

K tomu, aby se z obyčejného turisty stal značkař, je potřeba hlavně nadšení, plat nelze očekávat. Klub českých turistů proplatí jen jízdné a stravné.

„Aspirant značení musí nejprve absolvovat praktické zaškolení s kvalifikovaným značkařem, následně podstoupí dvouvíkendové školení zakončené testem,“ přiblížil Václav Hieke, který se značení turistických tras věnuje už 31 let.

Přestože se jedná o hezkou práci v přírodě, je nutno počítat s časovou náročností.

„Nedá se značit za každého počasí. Zřejmě časová náročnost byla v minulosti příčinou toho, že se značkaři stávali starší turisté. V současné době to vypadá, že se blýská na lepší časy. Jen v krásnolipském klubu se připravuje šest nových značkařů a je fajn, že se jedná o mladé lidi,“ dodal Hieke.