Prázdné obchody za hlavním vlakovým nádražím v Ústí nad Labem.

Prázdné obchody za hlavním vlakovým nádražím v Ústí nad Labem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

ZMAŘENÉ DOTACE: Moderní korzo za ústeckým nádražím roky zeje prázdnotou

  • 28
Živá pasáž s řadou obchodů, lidé v kavárnách, lavičky s výhledem na řeku Labe a čtyři tryskající kašny. Tak mělo už pět let vypadat korzo za ústeckým hlavním nádražím postavené za 170 milionů korun z evropských dotací. Vize se ale skutečností nestala.

Celá nákupní pasáž je prázdná, nefunguje jediný obchod, před nimi se hromadí jen odpadky (o pasáži jsme psali také zde).

A městu nyní hrozí, že bude muset za nepovedený projekt vracet 150 milionů korun, protože termín hodnocení udržitelnosti projektu končí 20. března.

ROP Severozápad potvrdil, že o potížích ví. „Kontrola projektu probíhá už měsíc, do jeho ukončení jsme povinni zachovat mlčenlivost,“ nechce předjímat výsledek mluvčí dotačního úřadu Pavel Žinčík.

Nájemci se sem nehnali

Obchody se třinácti prodejními kójemi, kašnami, lavičkami či lávkou spojující pěší zónu s přístavištěm, se začaly stavět v roce 2009. Jednalo se o součást druhé etapy revitalizace městského centra a dokončená byla v únoru 2011.

Od té doby je opravený prostor za ústeckým hlavním nádražím prázdný, město čtyřikrát vypisovalo výběrové řízení na nájemce obchodů. Marně. Nájemci se sem nehnali z několika důvodů.

Zpočátku město všechny obchody nabízelo jako celek jednomu zájemci, tak silných partnerů v kraji rozhodně není mnoho. Navíc to byly holé stavby, kde se okamžitě podnikat bez další větších investic nedalo.

Povodně uspíšily opravy

Paradoxně pomohly povodně v roce 2013. Vše se muselo v chystané pasáži za hlavním nádražím v roce 2014 opravit, vyměnit elektroinstalace, rozvody, výtahy. Rekonstrukci za šest milionů naštěstí hradila pojišťovna.

Město současně nechalo budoucí obchody dodělat, aby to nebyly jen holé stavby. A magistrát také rozhodl, že začne pronajímat jednotlivé obchody.

Ani to nepomohlo, první konkrétní nájemce se podařilo zajistit až v posledních měsících. To se vedení města horečným jednáním s dotačním úřadem a oslovováním možných nájemců snaží na poslední chvíli odvrátit hrozbu vracení 150 milionů korun.

Šance na odvrácení hrozby

„Jednáme s ROP Severozápad, on posoudí, zda bude termín udržitelnosti prodloužený, či zda došlo k nějakému pochybení,“ řekla již dříve primátorka Věra Nechybová.

První nájemníky se radnici už podařilo sehnat, 4. dubna se v jednom ze 13 obchodů otevře informační centrum s cyklopointem.

Kromě připojení k internetu zde cyklisté budou mít možnost se vysprchovat, umýt si kolo, dofouknout ho a vypůjčit si základní nářadí pro servis.

V červnu by se v tomto prostoru měla otevřít také prodejna potřeb pro výpočetní techniku, v jednání je i prodejní galerie umění.

„ Podařilo se sehnat i nájemce rychlého občerstvení, kavárny, prostory se pomalu plní,“ řekl Miroslav Harciník, ředitel městských služeb města, které dostaly pronájem na starost.