Originální patrový londýnský autobus, který je upravený na multimediální centrum.

Originální patrový londýnský autobus, který je upravený na multimediální centrum. | foto: Eva Štěpánkovápro iDNES.cz

Žijeme Londýnem. Na severu se zastavil doubledecker i výstava

  • 0
Když se projdete po ústeckém Mírovém náměstí, dýchne na vás olympijská historie. Dávná i nedávná. Pod širým nebem totiž probíhá výstava velkoformátových fotografií českých a československých legend v rámci kampaně Žijeme Londýnem.

"Pro nás je strašně důležitá podpora v krajích. Olympijskou myšlenku jsme proto vzali z piedestalu mezi lidi," prohlásil Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) pro ekonomiku a marketing.

Výstava fotografií je jedním ze tří pilířů projektu, který má zvýšit olympijské povědomí před hrami v Londýně 2012. Druhým je atraktivní doubledecker, tedy dvoupatrový autobus známý právě z britské metropole, který je "převlečený" do olympijského hávu. Třetím bodem je osvěta mezi školáky.

Přijede Neumannová

Ale zpátky k výstavě, která má vernisáž v centru Ústí nad Labem dnes od 15 hodin. Každá z 27 vybraných fotografií má svůj panel doplněný buď historickými články z novin, nebo zvukovými a televizní záznamy. Mezi autory snímků jsou bývalí i současní fotoreportéři MF DNES Herbert Slavík, Michal Růžička či Michal Sváček.

Co je projekt Žijeme Londýnem

Kampaň Českého olympijského výboru, která seznamuje veřejnost s olympijskými idejemi, historií i přítomností největšího sportovního svátku a motivuje ji zároveň k aktivní podpoře českých reprezentantů v Londýně 2012. Navštíví všech 14 krajů. Kampaň v Ústeckém kraji podpořilo i trio olympioniků žijících v Račicích: kanoista Martin Doktor (2x zlato), veslař Václav Chalupa (1x stříbro) a kanoista Petr Procházka (účastník dvou olympiád, mistr světa).

"V samostatném bloku Legendy a hrdinové je tablo všech 51 československých a českých olympijských vítězů. A na nejstarším snímku je František Janda-Suk," zmínila manažerka komunikace ČOV Eva Hromádková stříbrného diskaře z olympiády v roce 1900 v Paříži.

Na výstavu se vyplatí zajít za tmy: panely jsou podsvícené, což atmosféru ještě umocní. Na fotografiích jsou i litvínovští hokejisté Ručinský, Reichel, Svoboda a Šlégr (ze zlatého Nagana), lyžařka Květa Jeriová-Pecková či kanoista Martin Doktor. Nechybí velikáni Emil Zátopek a Věra Čáslavská.

Pondělní slavnostní zahájení výstavy moderuje Jaromír Bosák, chystá se vystoupení a autogramiáda Květy Jeriové-Peckové, Martina Doktora, veslaře Václava Chalupy a kanoisty Petra Procházky.

Výstava fotografií

v Ústí nad Labem

Od pondělí do soboty 18. června na Mírovém náměstí, denně od 10 do 22 hodin. Dnešní vernisáž: 15.00 slavnostní zahájení, rozsvícení panelů, módní přehlídka, vystoupení sportovních hostů a autogramiáda (Pecková, Doktor, Chalupa, Procházka), 15.30 soutěž s moderátorem Jaromírem Bosákem, autogramiáda, 16.15 módní přehlídka, soutěž, autogramiáda, 16.45 soutěž, zakončení.

Červený doubledecker z roku 1959, pomalovaný logem Žijeme Londýnem, se už v pátek zastavil v Roudnici, kde Václav Chalupa ukázal své umění na veslařském trenažéru.

Je určený i pro veřejnost. Další zastávkou autobusu, vyřazeného z londýnského provozu v prosinci 2005, jsou dnes Louny a zítra Klášterec. "Doubledecker projede 128 měst a k dispozici je od 9 do 17 hodin," sdělila Hromádková. "Ten autobus je vlastně multimediální centrum. Jsou tam počítače, velkoplošná obrazovka, návštěvníci se dozvědí informace o kampani, o vstupenkách na olympiádu, o českých sportovcích, jimž můžou nechat vzkazy."

Doubledecker

Dvoupatrový londýnský autobus v olympijském hávu se v pátek zastavil v Roudnici, v pondělí je na Mírovém náměstí v Lounech, zítra v Klášterci v Petlérské ulici naproti ZŠ. Otevřen je od 9 do 17 hodin, k dispozici je veslařský trenažér.

V aule ústecké Pedagogické fakulty UJEP bude zítra pro žáky 6. a 7. ročníků základních škol připraven vzdělávací (ale zábavný) olympijský pořad.

Zájem byl obrovský, takže program má dva bloky. Jako hlavní sportovní host vystoupí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, zlatá z Turína 2006.

Na projekt, který je největší kampaní v historii českého olympismu, přispěl Ústecký kraj milionem korun. "Chceme inspirovat mladou generaci, aby si adoptovala myšlenky olympismu. Nejen snahu něco dokázat, ale i myšlenku fair play, kterou často postrádáme," řekl Kejval.