Je to už každoroční kolorit - spotřebuje se méně vody a vodárny potřebují peníze na rekonstrukce. Nejvíce si tedy Severočeši připlatí za vodu. (Ilustrační snímek)

Je to už každoroční kolorit - spotřebuje se méně vody a vodárny potřebují peníze na rekonstrukce. Nejvíce si tedy Severočeši připlatí za vodu. (Ilustrační snímek) | foto: Žluté týdny

Zdražení pocítí Severočeši u vody, na plynu a elektřině mohou ušetřit

  • 3
Každoroční zdražování pocítí Severočeši příští rok nejvíce u cen vody. Severočeská vodárenská společnost cenu za kubík zvedá o 3,57 koruny na 96,03 koruny. Od roku 2008 zdražila voda na severu Čech o více než polovinu a její cena patří k nejvyšším v zemi.

Za růstem jsou nejen investice do modernizace, ale i další očekávaný pokles spotřeby vody, což zvyšuje náklady na její čištění i provoz.

„Zatímco v roce 1993 jsme zákazníkům dodali průměrně 159 litrů na osobu denně, dnes je to kolem 80 litrů,“ přiblížil mluvčí Severočeské vodárenské Jiří Hladík.

Naopak ušetřit, a v některých případech i výrazně, lze u plateb za elektřinu a plyn. Záleží na dodavateli a také tarifu, který si odběratelé zvolí. „V případě elektřiny se žádnému zákazníkovi ČEZ v příštím roce cena nezvýší, většině mírně poklesne,“ uvádí mluvčí společnosti Ota Schnepp.

Například tarif ČEZ Garant přináší pokles ceny o 10 procent a ušetřit za rok lze 726 korun. „Navíc za poslední dva roky jsme zlevnili silovou elektřinu v průměru o 20 procent,“ přiblížil Schnepp.

I u plynu podle mluvčího ČEZ zákazníkům garantuje nižší ceny než u tradičních dodavatelů. „Většině zákazníků s produktovou řadou Comfort pro příští rok cena plynu včetně stálého platu mírně poklesne,“ sdělil Schnepp.

Dodavatelé tepla hlásí mírné zvýšení cen

Slevy v kraji nabízí společnost E.ON Energie, která v regionu elektřinu dodává zhruba 950 zákazníkům. „S řadou Fix2016 mohou mít zákazníci levnější elektřinu až o 11,7 procenta oproti dominantnímu dodavateli v regionu,“ přiblížil mluvčí firmy Vladimír Vácha.

Domácnost, která elektřinu využívá k vaření, svícení i topení, by tak podle něj při roční spotřebě 15 MWh mohla ušetřit i 2 730 korun.

U plynu E.ON Energie sice ceny nemění, dojde však k nárůstu ceny za distribuci. Pro domácnost, která na plynu jen vaří, je zdražení o 118 korun za rok, ti, kteří plynem i topí, si připlatí 363 korun, v menším rodinném domě potom 533 korun za rok.

Mírné zvýšení cen hlásí dodavatelé tepla. Přesně 353,39 korun za GJ tepla bez DPH, tedy o tři procenta více, zaplatí odběratelé teplárny Komořany. Jedním z nich je Severočeská teplárenská, která teplem zásobuje města Most a Litvínov.

„Cena tepla ze Severočeské teplárenské je primární, za kterou teplo odebírají distribuční společnosti. Například odběratelé společnosti První Mostecká za GJ zaplatí 493,53 koruny bez DPH, což je o 2,5 procenta více,“ přiblížila mluvčí Severočeské teplárenské Miloslava Kučerová.

V Děčíně se cena tepla nezmění

Velké změny v cenách tepla se neplánují ani v Litoměřicích nebo Lounech. „Cena tepla z litoměřické uhelné teplárny se zvýší pouze o 0,7 procenta, plynová výtopna v Lounech hýbat s cenou nebude vůbec,“ řekl Lukáš Jankovský, mluvčí společnosti Energie Holding.

V Děčíně lidé za teplo v příštím roce zaplatí stejně, třebaže teplárenská společnost původně uvažovala o snížení ceny o dvě procenta.

„V Děčíně a Jílovém cena tepla zůstane stejná jako v letošním roce,“ řekl Petr Šimoník, předseda představenstva společnosti Termo Děčín, která teplo pro město zajišťuje. V jedné z plynových výtopen využívá i geotermální energii a teplem zásobuje přes 10 tisíc domácností.

Ceny tepla vyráběného v plynových kotelnách klesnou přibližně o dvě procenta v zařízeních společnosti ČEZ Teplárenská na Teplicku či v okolí Bíliny. Teplo z uhelných zdrojů podraží pro distributory v průměru o necelé jedno procento, což se týká Chomutova, Klášterce nad Ohří, Kadaně a Ústí nad Labem.

„Tam, kde ČEZ Teplárenská obhospodařuje primární i sekundární rozvody, vzroste konečná cena tepla pro domácnosti v průměru o 1,7 procenta. To je případ Teplic a Bíliny,“ řekl Schnepp.

Uhlí podraží kvůli odvodům za těžbu

Mírně podraží i uhlí, zejména kvůli předpokládanému navýšení vládou stanoveného odvodu za vydobytý nerost.

„Nejvyšší nárůst je u produktu Ořech 2, po kterém je největší poptávka, zatímco produkty Kostka a Ořech 1 zůstávají zhruba na cenové hladině roku 2014,“ sdělil člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Od ledna tak zákazníci za tunu Ořechu 2 zaplatí 1 985 korun. „Ceny pro příští rok jsou dvě. Ta v prvním pololetí je nižší, rozumný spotřebitel se předzásobí v květnu a v červnu, tak jak to bývalo dříve tradiční,“ poznamenal Budinský.