Zdeněk Pohlreich hodnotil jídlo v Literární kavárně, kterou provozuje spolek Fokus Labe a jejími zaměstnanci jsou lidé se zkušeností se schizofrenií. | foto: Fokus Labe

Pohlreich v Ústí podpořil schizofreniky a prověřil školu učně s řetízkem

  • 12
Hned dvakrát se během posledního měsíce vrátil do Ústí nad Labem známý televizní kuchař Zdeněk Pohlreich. Nejprve točil dokument o lidech postižených schizofrenií, ve čtvrtek přijel znovu kvůli učňům trmického kuchařského učiliště.

Nejprve si Zdeněk Pohlreich zahrál v Literární kavárně, kterou provozuje spolek Fokus Labe a jejími zaměstnanci jsou lidé se zkušeností se schizofrenií. Pozval ho tam režisér Bohdan Bláhovec pro natáčení dokumentu, který je součástí projektu „Neviditelní lidé aneb Jsou schizofrenici nebezpeční?“.

„Dokument cílený na středoškolské studenty má být hotový do konce listopadu. Chceme jej pouštět především na školách a otevřít tím diskusi mezi mladými lidmi, protože oni jsou nejohroženější skupinou. Řada lidí, kteří u nás pracují a mají zkušenost se schizofrenií, onemocněla v době svých studií na střední nebo vysoké škole,“ uvedla autorka projektu, předsedkyně spolku Fokus Labe Lenka Krbcová Mašínová.

Film by se měl stát inspirací pro zdravého člověka, jak nově přemýšlet o svých stereotypech spojených se schizofrenií. „Dlouhodobě jsem hledal, kudy se ponořit do tématu, které je velmi obtížné odvyprávět, abych na diváka nepřenesl jenom snůšku těžkých příběhů, depresí,“ přiblížil dokumentarista Bohdan Bláhovec.

Literární kavárnu Pohlreich nakonec pochválil

Vzniklo tak i jakési malé „Ano, šéfe!“ a televizní šéfkuchař a porotce při posuzování kulinářských dovedností zaměstnance Literární kavárny nijak nešetřil. Měl výhrady ke studené dýňové polévce, penne byly dlouho vařené a žravé řezy by chtěl s vláčnějším piškotem.

Naopak mu chutnala masová paštika se slaninou a drůbežími játry, výtečný byl podle něho čokoládový cheesecake. Quiche s kuřecím masem byl překvapením.

„Takhle to umí udělat málokdo,“ složil Pohlreich pochvalu. Za kuchyni, kterou využívají především studenti ústecké univerzity, v jejichž kampusu se Literární kavárna nachází, se podle Zdeňka Pohlreicha „Fokusáci“ vůbec nemusejí stydět.

Pohlreich si pak vyslechl i některé příběhy lidí, kteří jídla připravují.

„Není lehké propůjčit svou tvář a začít otevřeně před lidmi mluvit o schizofrenii, na kterou má veřejnost prozatím stigmatizující pohled. V lidech je mnoho předsudků, které jsou způsobeny neznalostí nebo špatnými informacemi o této nemoci,“ oceňuje odvahu protagonistů dokumentu psycholožka Krbcová Mašínová.

Pohlreich se vrátil do Trmic a na Větruši

Ve čtvrtek už se Zdeněk Pohlreich vrátil kvůli regulérnímu dílu pořadu „Ano, šéfe!“. Dokončoval započatou práci, když přijel zkontrolovat, co se naučili žáci na kuchařském učilišti v Trmicích.

Díl, v němž Pohlreich kritizoval výuku, snažil se v učních probudit nadšení pro práci v kuchyni a vzal do restaurace v zámečku Větruše jejich rodiče ochutnat, co vytvořily jejich děti, běžel v září. Diváky tehdy pobavila hlavně scénka s ukradeným řetízkem, kvůli němuž šel jeden z žáků na policii.

„Jaké to bylo dnes? Nikdy nekomentuji práci v průběhu natáčení,“ utrousil Pohlreich po natáčení před Větruší. Co štáb ve čtvrtek natočil, uvidí diváci v zimě 2016.