V Děčíně proběhlo mistrovství ČR v závodu drezín.

V Děčíně proběhlo mistrovství ČR v závodu drezín. | foto: Petr KreutzerMF DNES

Nejtěžší sport, který znám, říká o jízdě na drezíně vítěz mistrovství

  • 2
V Děčíně se o víkendu odehrálo netradiční sportovní klání - v jízdě na pákových drezínách. Šlo o historicky první mistrovství ČR v této disciplíně pocházející z Finska. "Musím říct, že tohle je nejnáročnější sportovní disciplína, co existuje," prohlásil Oskar Strnad, jehož tým závod na 10 kilometrů vyhrál. Vítěze nezastavila ani zadřená kola.

Strnad ví, o čem mluví. Má za sebou už zkušenost se závody na dračích lodích, býval i veslařem. "Chtěl bych pozvat všechny, kdo se chtějí sportovně vyšťavit, aby si to přišli taky vyzkoušet," láká na neobvyklou sportovní disciplínu.

Jeho Team Děčín nakonec mezinárodní mistrovství České republiky vyhrál a vítězné družstvo nerozhodilo ani to, že muselo start opakovat. Napoprvé je po pár desítkách metrů zradila drezína, jíž se zadřela kola. "Nabudilo nás to," hodnotil špatný začátek Strnad.

Druhý start s novým "strojem" už se povedl, do cíle Strnad a spol. dopumpovali za pětadvacet a půl minuty. Nikdo ten den nebyl rychlejší a jezdci tak sesadili do té doby vedoucí družstvo Potápěči Děčín. Bylo to ale jen o kousek, oba týmy dělilo pouhých dvacet sekund.

"Z druhého místa se vždycky dobře útočí," naoko si posteskl Tomáš Česnek ze stříbrného družstva. "Už jsme si zvykli, že to bude zlato. Určitě jim pomohla ta nová drezína," dodal vzápětí žertem.

Z koníčku se stala sportovní disciplína

Porážku bral s nadhledem, koneckonců o medaile a posty na stupních vítězů tak úplně nešlo. Důležitější je pro závodníky u nás i v cizině uchování tradice. Drezíny dříve používali železniční dělníci, kteří se na nich přepravovali po dráze na úseky, které bylo nutné opravit. Časem však začaly z kolejí mizet.

Jedna parta nadšenců z Finska se ale nechtěla oblíbeného dopravního prostředku vzdát. Na vyřazených strojích nejprve jezdili pro potěšení a na konci 90. let pak z koníčku udělali sportovní disciplínu s vlastním mistrovstvím světa.

"Je to vlastně neoficiální, protože neexistuje žádná asociace nebo sdružení," podotkl František Korel, který uspořádal sobotní český šampionát v Děčíně. Sám má přitom se závoděním bohaté zkušenosti, napovídá tomu nejen jeho urostlá postava, ale také triko upozorňující na vítězství na světovém mistrovství v roce 2002 ve Finsku. "Na našem prvním šampionátu jsme přitom skončili až třináctí," usmál se Korel.

V závodech chceme pokračovat, říkají organizátoři

Jízda na drezíně jako sportovní klání je nejvíce populární právě ve Finsku. Ale svá mistrovství mají i v Německu nebo na Slovensku.

Podobnou tradici teď chce založit Korel i v Česku. Pravidelněji se zatím tomuto sportu u nás věnují jen v Děčíně, ale Korel hodlá tuto disciplínu zpopularizovat. "Z pohledu hlavního organizátora to hodnotím dobře, budu se ale snažit, aby se konal i druhý ročník mistrovství a byla na něm lepší účast," říká.

V druhý ročník doufá i Jaroslav Drahoš, který s organizací premiérového českého šampionátu pomáhal. "Byla to bezvadná věc, že se spojilo tolik lidí a dali mistrovství dohromady. Předpokládám, že příští rok se to rozkřikne a že to druhé už bude navštívené daleko víc," přeje si Drahoš.