Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Zatímco jinde kriminalita klesá, v Ústeckém kraji se krade čím dál víc

  • 23
Zatímco v celé zemi klesá drobnější kriminalita, v Ústeckém kraji je to naopak. Na severu Čech lidé každý den ohlásí v průměru 20 vloupání a 55 krádeží. Odborníci mluví o mizerné ekonomické situaci lidí, kteří se ji snaží řešit trestnou činností. Nebojí se i proto, že policistů ubylo.

"Pokud jde o celkový počet evidovaných trestných činů, došlo k jejich nejvyššímu nárůstu," říká severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek.

Kriminalita v Ústeckém kraji

krádeže
2009: 8 671
2010: 9 026
2011: 9 959

vloupání
2009: 2 480
2010: 3 200
2011: 3 680

Údaje jsou za první pololetí
Zdroj: Policie ČR

Počet vloupání na severu Čech vzrostl za první pololetí tohoto roku v porovnání se stejným obdobím předloni o 50 procent. Letos policisté v Ústeckém kraji řešili případů vloupání 3 680. Přibývá i krádeží, těch letos lidé nahlásili skoro deset tisíc, o tisícovku víc než loni.

"Má to dva důvody. Ekonomická situace není dobrá a u nás chybí program, který by děti i dospělé tlačil k tomu, že existuje nějaké právní vědomí. Druhým důvodem je úbytek policistů. Když trestných činů přibývá a počet policistů klesá, nemůže to dopadnout jinak, než ukazují statistiky," přemítá psycholog krajské policejní správy Josef Kovářík.

Policistů sloužilo v Ústeckém kraji k 1. srpnu 3 221, třinácti z nich běží výpovědi. Od ledna 2013 jich má být kvůli vládním škrtům jen 3 125.

Souvisí to s tím, kdo se sem stěhuje, říká psycholog

Z republikového průměru drobné kriminality mírně ubývá. Že je právě v Ústeckém kraji na vzestupu, souvisí podle Kováříka se skladbou obyvatelstva.

"U nás se lidé krást nebojí. Než se na ně dostane v rámci soudního řízení, uplyne hodně času. Navíc si říkají: Bůh ví, jak to dopadne. Drzost lidí je obrovská a jde také o to, kdo krade. To souvisí s tím, kdo se sem stěhuje," dodává Kovářík.

Zarážející také je, že přes 65 procent krádeží mají na svědomí recidivisté. Vězení totiž podle Kováříka už přestalo být nápravným zařízením.

"Dnes vězení nikoho nenapraví. Pachatel se má lépe než oběť. Ta může zločin jen nahlásit, nikoli se aktivně bránit, protože co kdyby byla silnější než zločinec? Ten se pak na ní bude hojit a pachatelé to vědí," říká Kovářík.

Lidé si nadělali tolik dluhů, že je nezvládají splatit

Vysoké číslo recidivistů znepokojuje i pracovníky Probační a mediační služby ČR, která má usilovat o začlenění trestance zpět do společnosti bez dalšího porušování zákonů.

"Je to problém. Lidé propuštění z výkonu trestu jsou obvykle velmi špatně zaměstnatelní, mají malé pracovní zkušenosti," přitakává ředitel Pavel Štern.

Hlavní problém je podle něj v dluzích. "Musejí platit náklady soudního řízení a za pobyt ve věznici. Přitom jsou takzvaně předlužení, v minulosti si nadělali dluhy, které nejsou schopni zvládat, což dříve v takové míře nebylo. Je to problém posledních zhruba deseti let. Souvisí to i s tím, jak se rozšířily společnosti lákající na výhodné úvěry. To má velký vliv na recidivu, zvláště pokud jde o majetkovou trestnou činnost," dodává Štern.