Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Žatec udělá audit v teplárně, jejím hospodařením se zabývá policie

  • 0
Žatec chce prověřit, zda v účetnictví městské společnosti Žatecká teplárenská nedošlo k podvodům a korupci. Firmu čeká audit hospodaření v posledních čtyřech letech, zkontroluje se i zakázka na ekologizaci kotlů za desítky milionů, kvůli níž už prošetřuje vedení společnosti od roku 2015 policie.

„Opakovaně se objevuje kritika hospodaření společnosti a podezírání, zda projekt ekologizace proběhl podle zákona. Vedení společnosti tvrdí, že je vše v pořádku. Abychom měli jistotu a mohli kritiku odmítnout, rozhodli jsme se firmu prověřit nezávislým posuzovatelem,“ říká starostka Zdeňka Hamousová.

Forenzní audit vyjde na více než jeden milion korun, radnice auditorskou firmu vybere v soutěži. Auditor má prozkoumat hlavně obchodní dokumenty, účetní záznamy, závěrky i výroční zprávy firmy za léta 2013 až 2016.

Předsedu představenstva firmy Petra Šmída, který je ve funkci od roku 2015, to nechává v klidu. „Od začátku jsem pod drobnohledem a předpokládal jsem, že k hloubkovému auditu časem dojde,“ uvedl.

I podle jeho mínění je to zřejmě jediná cesta, jak vyvrátit všechny náznaky, kterými někteří občané, a to včetně bývalých zaměstnanců, neustále straší a bombardují dotazy a udáními jak město, tak policii a všechny možné úřady.

„Opakovaně tu na základě anonymních udání probíhají nějaké kontroly. Nemáme co skrývat,“ pronesl Šmíd.

Politický boj o vliv ve firmě

Hospodaření v městské společnosti prověřuje už několik měsíců také policie. „Vyšetřování ale nebudu na základě doporučení policejního orgánu nijak komentovat,“ podotkl Šmíd.

Bližší informace vzhledem k vyšetřování nesdělila ani policie a vedení radnice prý informace o stavu prošetřování nemá.

Kolem společnosti Žatecká teplárenská, jejímž je město stoprocentním vlastníkem, je rušno řadu let a po každých komunálních volbách se různé politické skupiny přetahují o vliv v ní.

Po komunálních volbách v roce 2014 dokonce spory vyústily v několikaměsíční politickou krizi. Kvůli neschopnosti zastupitelů dohodnout se na složení správních orgánů společnosti bylo město bez fungující městské rady a její kompetence muselo převzít zastupitelstvo.

Kritika kvůli ekologizaci kotlů

Teď se vlna kritiky na společnost snesla především kvůli ekologizaci dvou kotlů za 83 milionů korun.

Firma už za Šmídova vedení vybrala jako nejlevnějšího dodavatele společnost Metrostav, která ale nesplňovala kvalifikační podmínky, což kritizovalo předchozí vedení firmy, jež projekt připravilo.

Městská společnost tak porušila své vlastní podmínky soutěže, za což jí Státní fond životního prostředí, který projekt financoval, snížil dotaci o čtyři miliony korun.

Další snížení dotace už podle Šmída nebylo, firma ale stále nemá zcela vyhráno, průběh realizace zakázky Státní fond životního prostředí prošetřuje dál. Výsledky kontroly ale nejsou zatím známé.

Pro Šmída je prý nejdůležitější, že jsou oba kotle v provozu, byť připustil, že s nimi jsou určité problémy.

„Oba kotle fungují, do žateckých domácností teplo dodáváme. Jak už to ale bývá u každé nové technologie, občas dojde k nějakým zádrhelům, které řešíme,“ ujišťuje Šmíd.