Fasáda pražského obchodního centra vypadá, jako by se v ní zrcadlily stromy. Tvoří ji zhruba dva tisíce skleněných tabulí, které jsou velké 1,5 x 3 metry. | foto: Izos

Žatecká firma vyrobila pro Prahu unikátní skleněnou fasádu s opadanými stromy

  • 0
Žatecká továrna IZOS vytvořila unikátní skleněnou fasádu pro pražskou Galerii Harfa, která otevře letos v listopadu. Vypadá, jako by se v ní odráželo opadané stromořadí. Obraz je vyrobený speciální technikou GlassJet. Ta byla v Česku na venkovní plášť domu použita poprvé.

Stromy bez listí jsou digitálním obrazem, který je vypálený do různě velkých skleněných tabulí. Podle návrhu izraelského projektanta ho IZOS vyráběl tři měsíce.

JAK FUNGUJE GLASSJET

Dokonale umytou a vyčištěnou tabuli skla zdobí barvami počítačem řízená tiskárna.

Skleněná tabule může být velká až 2,8 x 3,7 metru.

Používají se keramické barvy, které musejí důkladně uschnout.

Poté se celá tabule umístí do pece, kde se zakalí.

Jako předloha může posloužit jakákoliv digitální fotografie nebo obrázek.

"Jde o betonový skelet, který je pokrytý izolací a před ní je sklo," přiblížil skladbu stěny majitel továrny Pavel Aschenbrenner. Zeď tvoří zhruba dva tisíce skleněných tabulí, z nichž největší jsou velké asi 1,5 krát 3 metry.

Každá tabule je originální částí celkového obrazu, podobně jako jsou dílky puzzle. Obří zimní stromořadí tak bylo náročné hlavně na kompletování. Pracovníci v žatecké sklárně museli pečlivě řadit potištěná skla i na vozy, aby pak dělníci v Praze jednotlivé tabule ukládali rovnou na správná místa na zdi.

Vypalované a zdobené sklo se používá často při výzdobě interiérů. Venkovní použití dosud v Česku nikdo nezkusil. I proto, že existuje jediná výrobní linka, která jej umí dělat, a to v Žatci.

Technologie pochází z Izraele

"Je to izraelská technologie. My ji koupili před dvěma lety na celosvětové výstavě sklářských strojů v Düsseldorfu. Při téhle akci jsme možná měli štěstí i v tom, že plášť na Harfě navrhoval izraelský architekt, který techniku GlassJet zná," řekl Aschenbrenner.

Pokud by se některá deska rozbila, není problém ji nahradit. Všechny digitální předlohy zůstaly uložené v počítači a firma ji může kdykoliv vyrobit znovu.

Základ je tabule při převozu nepomíchat.

Základ je tabule při převozu nepomíchat.

Barvy jsou odolné proti UV záření a sklo prošlo speciálním testem na umělé stárnutí. To by mělo zaručit, že tabule jsou vypálené tak, aby během let samovolně nepraskaly.

České prvenství zajistilo firmě IZOS i velkou prestiž. "Jde nejen o peníze, ale i o referenci. Bude to ve všech stavebních časopisech. Hlavně jde o projektanty, kteří vidí, že i tohle jde na fasádě navrhnout," dodává Aschenbrenner.