Radim Bzura z TOP 09 na středečním zasedání ústeckého zastupitelstva. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nepovedený puč v Ústí, na svržení náměstků primátorky nakonec nedošlo

  • 1
Opozici v Ústí nad Labem ve středu nevyšla snaha o převrat na magistrátu a odvolání náměstků ústecké primátorky Jiřího Madara a Pavla Dufka (oba UFO). Napjatá situace a boj o křesla v ústeckém zastupitelstvu panuje dlouho.

„Hezký pokus,“ zhodnotil Madar, který nové turbulentní dění mezi ústeckými zastupiteli nechtěl víc komentovat.

„Beru to sportovně. Pokud 19 lidí odhlasuje mé odvolání, zvednu se a odejdu. Jinak budu dál pracovat pro město,“ dodal Dufek.

Předloni 24. června část ANO v čele se současnou primátorkou Věrou Nechybovou a s podporou Madarova Ústeckého fóra občanů, ČSSD, KSČM a ODS sestřelilo primátora Josefa Zikmunda (ANO).

Tím současně padla vládní koalice ANO a hnutí PRO! Ústí. Pak - stejně jako ve středu - ani loni neprošel návrh na sesazení Madara.

Návrh Radima Bzury (TOP 09) na odvolání obou náměstků se ráno nedostal ani na program jednání zastupitelů. Pro zařazení bodu hlasovalo 16 z 33 přítomných zastupitelů, 16 se zdrželo.

To vše přestože Bzura a jeho příznivci hlasy sháněli už několik dní. Potřebných 19 hlasů ale nedali dohromady.

Důvodem pro odvolání náměstků byla podle Bzury dlouhodobá nespokojenost opozice s investiční výstavbou, chybějící informace a zejména údajná špatná komunikace.

„Vše bylo domluveno s opozicí, což je Vaše Ústí, TOP 09, Nezařazení a PRO! Ústí. Měl jsem za to, že 19 hlasů je jasných. Vaše Ústí hlasovalo překvapivě a trošku nás to zaskočilo. Jednali jsme i s jinými subjekty a očekávali jsme, zda se přidají, či ne. Na to ale menšina 16 hlasů nestačila. Při 19 to mohlo být jiné,“ sdělil Bzura.

Opozici chyběl hlas Martina Beneše ze zastupitelského klubu Vaše Ústí, který ovšem není členem tohoto hnutí. „Nebyl dostatek hlasů, proto jsme ani pro návrh nehlasovali,“ řekla šéfová hnutí Yveta Tomková.

Existoval i radikálnější scénář

Scénář „převratu“ ale podle informací MF DNES měl být jiný, radikálnější. Podle návrhu TOP 09 ze 14. července, který má redakce k dispozici, měla být odvolána kompletní rada města i s primátorkou.

Novým primátorem se měl stát sám Bzura, Marie Čápová (ČSSD) měla být první náměstkyní, druhým náměstkem pak Martin Mata (Vaše Ústí) a členy rady města Pavel Štěpař a Milan Krejčí (oba nezařazení).

I důvod „převratu“ byl jiný. „Město podle architektů tvoří územní plán špatně. Proto jsme svolali několik schůzek a primátorka slíbila, že architekt nebude podřízeným vedoucího odboru, ale bude mít respekt. Stal se opak, proto jsme hledali cestu, jak to změnit. Zeptal jsem se pana Bzury, zda nechce být primátor. Svolil. Svolal jsem lidi a řekl, kdo bude primátor, náměstci. ODS to odmítla akceptovat. Dál jednal pan Bzura a já jen dostával informace, že by se to mohlo povést. Nestalo, ale nic hrozného se neděje,“ řekl exprimátor a dnes nezařazený Josef Zikmund.

A Bzura to nepopřel. „TOP 09 byla oslovena a přijala,“ prohlásil.

Přestože nová vláda počítala na post první náměstkyně s Čápovou, žádné velké taktické porady se prý nekonaly. Podle jejího kolegy Pavla Dlouhého jen dostala SMS zprávu s tuto nabídkou, kterou obratem odmítla.

„Zastupitelé by měli pracovat pro zvelebení města a ne pro to, kdo získá jaké křeslo v radě nebo funkci. Bohužel se to děje několik let. ČSSD jasně řekla, že toto volební období zůstane konstruktivní opozicí a do žádných funkcí nepůjde,“ upozornil Dlouhý.

Přes nepodařený převrat ale nakonec opozice není smutná. Při „porcování medvěda“, tedy rozdělování 360 milionů korun z přebytku loňského rozpočtu, se jí podařilo navzdory tvrdému odporu rady města prosadit 2 miliony na opravu střechy vzácné kaple na hřbitově v Krásném Březně.

A díky tlaku Yvety Tomkové a překvapivě také Pavla Vodseďálka (KSČM) rovněž 10 milionů korun na rekonstrukci fotbalových kabin a zázemí v Mojžíři.