Ústeckému kraji hrozí, že úspěšné žadatele o granty na školství vyplatí ze svého.

Ústeckému kraji hrozí, že úspěšné žadatele o granty na školství vyplatí ze svého. | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Kraji hrozí, že za projekty zaplatí z vlastní, nikoli evropské kasy

  • 5
Pouze dva měsíce má Ústecký kraj peníze pro příjemce dotací z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Musí totiž úspěšným žadatelům platit ze svého. Ministerstvo školství kvůli chybám v proplácení evropských peněz minulý týden minimálně do října zastavilo.

"Rozhodnutí ministerstva školství o pozastavení plateb je ryze účelové, chceme o tom jednat s ministrem školství. Hlavním důvodem bude zřejmě nedostatek peněz v rozpočtu ministerstva školství, kterému zoufale scházejí evropské dotace," řekl náměstek hejtmanky Pavel Kouda, podle kterého OPVK prošlo několika kontrolami a vždy bylo všechno v pořádku.

V rámci programu kraj rozdělil téměř již 1,2 miliardy korun na 171 projektů. A jednání s ministrem Petrem Fialou zřejmě nebude lehké, protože ministerstvo na své kritice trvá. Navíc kontrola ještě zdaleka neskončila.

"Kontroly programu běží dál. Po prověrce prvních projektů máme podezření na neefektivní a nehospodárné vynaložení prostředků EU. Ta pochybení jsou závažná, zajímá se o ně i protikorupční policie a my s ní spolupracujeme. Proto jsem proplácení peněz pozastavili. Nyní prověřujeme další projekty, naše kontroly poběží minimálně do konce července," popsal situaci mluvčí ministerstva školství Hynek Jordán. Na jaké projekty se další kontrola zaměří, ministerstvo zatím tají.

Kraj oponuje, že vzdělávací program byl již několikrát kontrolován, žádná pochybení mu vytčena nebyla. To ale není pravda. Na problémy již loni v prosinci upozornil audit Evropské komise, který kritizoval čtyři projekty. "Ministerstvo potvrdilo, že i v těchto případech k pochybení došlo, takže kraj měl problémy již mnohem dříve," řekl Jordán.

Mezi projekty kritizovanými bruselskými komisaři bylo například poradenské centrum White Light, ve kterém se účelově dělily zakázky a zaměstnanci dostávali přemrštěné platy. Patří sem i zakázka na e-learningové vzdělávání nemocných žáků, kdy se na projektové dokumentaci podílela firma Labská investiční, jejímž akcionářem je krajský zastupitel Mirko Bernas. "V době zpracování projektu ještě zastupitelem nebyl," oponoval Kouda. Ten také popřel, že by kraj rozdával dotace firmám stranických kolegů. Jednou z nich je například Seductus, kterou vlastnil poslanec Josef Tancoš.

"Pana poslance znám, není to střet zájmů. Jestli jeho firma splnila kritéria a postoupila až k přidělení dotace, tak s tím problém nemám," sdělil Kouda,
jehož kancelář 1. června při prohlídce krajského úřadu zapečetili detektivové (více o zásahu policie čtěte zde).

"S dotacemi na OPVK to nesouviselo. Povolení se týkalo pouze ROP. Ze dvou třetin šlo o kauzy bývalého ředitele Petra Kušnierze a krajského projektu propagace rekultivace výsypek," dodal Kouda.