Kamery pomáhají ve sporech mezi strážníky a pokutovanými objasnit, na čí straně je pravda. Ilustrační foto

Kamery pomáhají ve sporech mezi strážníky a pokutovanými objasnit, na čí straně je pravda. Ilustrační foto | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Zapnout kamery, jdeme do akce. Lounské strážníky hlídá Velký bratr

  • 3
Kamery na uniformě začala používat městská policie v Lounech. Pomáhají zjišťovat, zda byla pokuta v pořádku, nebo strážník obvinil člověka, který se ničeho nedopustil. Minikamery mají už také v Děčíně či Ústí.

V Lounech dosud strážníci pořizovali zvukové nahrávky MP3. "Měli jsme ale potíže s kvalitou, hodně to v nich praskalo. Minikamery mají lepší záznam, navíc ukáží i obraz," říká ředitel lounských strážníků Zdeněk Valeš.

Kamery jsou navíc mnohem levnější.V průměrů o několik set korun. Lounští strážníci mají devět kamer, každou za dva tisíce.

Obrazové záznamy začali v kraji používat už loni v prosinci strážníci v Děčíně. Tehdy si pořídili na zkoušku dvě přenosné kamery, nyní už jich mají osm.

"Setkáváme se často s hrubým chováním nebo agresivitou. Pokud ale dotyčného upozorníme, že průběh jednání je zaznamenáván, v mnoha případech se zklidní," poznamenal jeden z děčínských strážníků.

Nejdřív zapnout, pak oslovit

Minikamery ale neslouží jen ke kontrole chování. Záznamy mohou využít i komise při správním řízení během projednávání přestupku či si je může vyžádat státní policie.

"Pomáhají i monitorovat činnost strážníků. Museli jsme ale nejprve domyslet různé detaily. Strážníci například kamery zapínají už ve chvíli, kdy vystupují z auta nebo se blíží k místu přestupku," uvedl Valeš.

Po jednom z prvních nahrávaných zákroků se totiž kontrolovaný muž ptal, jak se bude řešit to, co mu strážníci řekli před zapnutím kamery. Proto je musejí zapínat už před oslovením kontrolovaných.

Kvůli projednávaní přestupků a stížností už delší dobu používají zvukové nahrávky strážníci v Ústí nad Labem.

"Systém se nám osvědčil. Strážník tím dokumentuje svůj postup. Vedle toho máme všechny pěší i mobilní hlídky dokumentované na GPS," řekl ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule.

Je to zbytečnost, tvrdí v Mostě

Ústečtí strážníci nyní mají ve zkušebním provozu také dvě minikamery. "Pokud se osvědčí, počítáme i s jejich zavedením. Tím budou postupy strážníků zaznamenány zvukově, graficky i obrazově," plánuje ředitel Bakule.

Kamery naopak nechtějí používat v Mostě, kde už je před šesti lety měli.

"Neosvědčily se. Byly poruchové, provoz byl velmi drahý. Osobně nejsem jejich zastáncem, je to zbytečné. Strážník by měl znát zákony, měl by znát použití donucovacích prostředků a hlavně občané by měli vědět, jak se mají chovat," prohlásil ředitel mosteckých strážníků Bronislav Schwarz.