Zámek Weesenstein v údolí Müglitz

Zámek Weesenstein v údolí Müglitz | foto: Jan Veselý, MF DNES

Zámek Weesenstein: 800 let stavění, boření a stavění

  • 0
Zámek Weesenstein v údolí Müglitz vypadá úplně jako na starých obrazech. Možná je dnes i díky barevné fasádě romantičtější.

Upřímně, kvůli nákladné výstavě Hranice (koná se od 27. 3. 2010 do 27. 2. 2011), na jejímž zahájení se ukázaly nejrůznější osobnosti politického a společenského života Česka a Saska a která ukazuje tisíc let soužití Čechů a Němců při společné hranici, sem opravdu jezdit nemusíte.

WEESENSTEIN

Zámek je otevřen celoročně, v letní sezoně od 9 do 18 hodin, vstupné vyjde na 5 eur, děti platí půlku. I na Weesensteinu lze zaplatit poloviční vstupné po předložení Kulturního pasu Euroregionu Elbe/Labe. Další informace najdete na http://www.schloss-weesenstein.de/

Ne že by nebyla zajímavá, ale něco podobného je v řadě muzeí v příhraničí. Dozvíte se tu historii "území nikoho", tedy Krušných hor, a něco o smlouvách, které držení pohraničních hvozdů kdysi upravovaly.

Pro dospělé asi bude mnohem zajímavější samotný inventář zámku a procházka po něm než tématická akce. A děti se pobaví v zámeckém parku. Už je opět v celé své kráse. Z ničivých záplav v roce 2002 se vzpamatovával roky.

Weesenstein je klenot sám o sobě. Ve všech popisech a průvodcích po hradě najdete tisíckrát opsanou větu "přinejmenším 800 let se zde stavělo, bouralo, měnilo a udržovalo a tak vznikla impozantní stavba". Ale ono to tak opravdu je.

Nikde jinde nenajdete srovnané stavební slohy od gotiky po klasicismus a vše ještě "postavené na hlavu". Modernější interiéry jsou totiž dole. Panstvo, hlavně šlechtický rod Wettinů, kdysi obranný hrádek při obchodní stezce opravovalo odspodu.

Je to dáno terénem, budovy jsou nalepené na skále, která je poměrně vysoká, a tak místnosti nahoře jsou částečně propojené s kamením. Na zámek se můžete vydat s průvodcem, ale i bez něj. U vchodu dostanete magnetickou kartu, díky níž vás terminál do komnat pustí.

Chcete-li, požádejte o audionahrávku s českým textem, který si můžete na jednotlivých zastaveních zapnout.

Žil zde i "Přítel pravdy"

Současná expozice je přizpůsobena zhruba době poloviny 19. století, kdy zde pobýval král Johann Nepomuk Maria Joseph Anton Xaver Vincenz Alois Franz de Paula Stanislaus Bernhard Paul Felix Damasus, stručně: Jan Saský (1801 -1873).

Kromě toho, že udržoval říši, proslul v literárních kruzích jako překladatel. Přímo na Weesensteinu přeložil do němčiny Dantovu Božskou komedii pod pseudonymem Philalethes (Přítel pravdy).

Bez obav lze tvrdit, že mnoho autentických příkladů soukromého královského bydlení z dob klasicismu na památkách ve střední Evropě k vidění není.

Zámek Weesenstein