Hotelová přístavba výletní restaurace Větruše patří k nejkritizovanějším...

Hotelová přístavba výletní restaurace Větruše patří k nejkritizovanějším novodobým stavbám v Ústí nad Labem. | foto: Karel Pešek, MAFRA

V Ústí se otevírá hotel postavený z dotací, stojí za ním lidé z ČSSD

  • 17
Hotel na ústeckém zámečku Větruše v sobotu otevírá své brány. Zatím jen pro soukromou akci, veřejnost se bude moci ubytovat až příští týden. Hotelová přístavba, na níž velkou měrou finančně přispěly evropské dotace, se budovala od loňského roku. Její majitel je spojován s místní ČSSD.

"V sobotu pořádáme akci pro jednu firmu, veřejnosti by se měl hotel otevřít příští týden ve čtvrtek či v pátek," uvedl jednatel firmy Ekofin PC Jiří Dušek, který za projektem hotelu stojí.

Větruše

Restauraci s rozhlednou postavil v roce 1896 ústecký horský spolek.

Někdejší centrum kulturního života města v 90. letech minulého století po nevydařené privatizaci zchátralo natolik, že hrozilo jeho zřícení.

Město ruinu vykoupilo, opravilo a od prosince 2010 na Větruši jezdí i lanovka.

Dušek je v příběhu vzniku hotelu ústřední postavou, která spojuje dvě výrazné osobnosti krajské ČSSD. Vybudování hotelu přišlo na zhruba 160 milionů korun, dotační úřad Severozápad na jeho stavbu schválil dotaci 80 milionů. Zde se dostáváme k první výrazné figuře ČSSD, kterou je dnešní ústecký primátor Vít Mandík.

Firma si podala žádost o dotaci na hotel kolem poloviny roku 2010, kdy firmu vedl právě dnešní primátor. Když po vítězných komunálních volbách v říjnu 2010 začala ústecká ČSSD hledat primátora, Mandík z firmy odešel. Přesně to bylo 27. října, o necelý měsíc později, 26. listopadu, výbor dotačního úřadu přiklepl společnosti zmíněnou dotaci 80 milionů.

Mandík se od hotelu několikrát distancoval. "Já osobně z této dotace nebudu mít vůbec žádný profit," reagoval primátor, když přidělení milionů z evropských fondů vyšlo najevo. V době schválení dotace už firmu vedl zmiňovaný podnikatel Jiří Dušek, který má k ústecké ČSSD velmi blízko.

Většinu v dotačním výboru, který dotaci pro hotel jednomyslně schválil, drželi právě sociální demokraté (pro úplnost je třeba dodat, že dotace na hotel se schvalovala v jednom balíku s řadou dalších projektů). Tady se objevuje druhá výrazná postava sociální demokracie, kterou pojí vztahy s Duškem.

Podnikatele pojí s radním ČSSD byznys

Jde o krajského radního Arna Fišeru, jenž do pátku vedl severočeskou ČSSD. (o jeho rezignaci více zde). Fišera ve výboru rovněž seděl a pro hotel na Větruši zvedl ruku. Oba muži nepopírají, že se znají. "Pana Duška jsem poznal, když ČSSD v Ústí dostala na starosti fotbalový klub a on se stal členem představenstva," uvedl ke kontaktům s Duškem Fišera.

Dušek dobu známosti s Fišerou odhaduje na šest let. "Kvůli fotbalu se s ním vídávám, ale znám ho asi jako vás," řekl redaktorovi Dušek. Jenže oba muže spojuje něco víc než fotbal, a tou věcí je byznys.

Fišerova manželka Kateřina totiž více než 10 let měla v Duškově jiné firmě JUTTA na starosti účetnictví. Pro Duška přitom pracovala jménem firmy FIPOL, kterou vlastní právě Fišera a v níž do letošního ledna působila i Fišerová. Navzdory propojení jejich firem přes Fišerovu manželku expředseda krajské ČSSD společný byznys odmítá. "Podnikatelské aktivity s panem Duškem nemám," uvedl Fišera.

Podle informací MF DNES je navíc vztah obou pánů užší, než oba připouští. Dušek přes své styky podporoval Fišeru při politické kariéře na komunální úrovni, díky čemuž se dostal v roce 2006 Fišera na ústeckou radnici.

Symbolický otisk na hotelu však zanechala i ODS. Jeho výstavbu zajistila firma Viamont DSP, kterou vlastnil exministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Již dva roky pak na zámeček jezdí lanovka, kterou také postavila Viamont DSP.