Hotelová přístavba výletní restaurace Větruše

Hotelová přístavba výletní restaurace Větruše | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Ústí prodloužilo pronájem Větruše do roku 2032, nájemci přibude i věž

  • 7
O dalších 10 let prodloužil ústecký magistrát pronájem restaurace na zámečku Větruše, kterou od roku 2012 spravuje společnost Ekofin PC. Výměnou za to se s firmou dohodl, že se místo radnice bude společnost starat i o vyhlídkovou věž, za niž bude platit nájem a zachová její provozní řád i vstupné.

Dosud provozovaly vyhlídkovou věž ústecké městské služby. Společnost v rámci dohody přistoupila na to, že si pronajme i ji.

„Město tím ušetří na mzdových nákladech za obsluhu věže cca půl milionu korun a zároveň získá prostředky za její pronájem,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová s tím, že roční nájem za věž bude 18 tisíc korun.

„Jak ušetřené peníze, tak nájemné investuje město zpět do areálu zámečku na zatraktivnění turistického vyžití. Kam přesně, se ale zatím neví, plány se teprve tvoří,“ doplnila ještě.

Chystaná investice do restaurace

Vyhlídková věž byla posledním objektem, který společnosti chyběl, aby měla ve správě celý areál. Od roku 2012 zde totiž provozuje svůj vlastní hotel, který zde postavila, a od města si pronajímá přilehlou restauraci.

Celkové nájemné za restauraci činí 50 tisíc korun měsíčně, a právě pronájem jejího prostoru byl prodloužen o dalších 10 let, tedy od roku 2022 až do roku 2032. Provoz vyhlídkové věže ale firma převezme hned od podpisu smlouvy.

Zároveň se společnost Ekofin PC, která už v minulosti provedla rozsáhlou rekonstrukci objektu za téměř 12 milionů korun, chystá v budoucnu investovat dalších 5 milionů do interiéru restaurace a kuchyně.

„Za dobu trvání nájmu se společnost chlubí vysokým standardem nabízených služeb i propagací regionu,“ dodala Macová další důvody, proč město nájemní smlouvu prodloužilo.

Privatizace objektu neprospěla

Restauraci s rozhlednou postavil v roce 1896 ústecký horský spolek a byla centrem kulturního života. Kvůli nevydařené privatizaci v devadesátých letech 20. století zchátrala natolik, že hrozilo její zřícení. V roce 2001 Větruši odkoupilo město, celý areál zrekonstruovalo a začalo pronajímat.

Vybudování hotelové přístavby stálo 160 milionů a provázela je kritika vzhledu i pochybnosti kvůli financování. Polovinu zmíněné částky tvořila evropská dotace.

Firma o ni žádala v roce 2010, kdy v jejím čele stál pozdější ústecký primátor Vít Mandík. Ten sice z vedení firmy kvůli politické kariéře odešel, ale necelý měsíc poté byla dotace schválena. „Já osobně z této dotace nebudu mít vůbec žádný profit,“ distancoval se tehdy od celé věci Mandík.

V roce 2010 byla také u zámečku přistavěna a zprovozněna kabinová lanová dráha, která vede na Větruši z obchodního centra Forum (o problematice lanovky čtěte zde).