Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v Česku

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v Česku | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V babyboxu zemřelo dítě, řekl primář. Zakladatel Hess opustil debatu

  • 941
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess odešel z debatního pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus. Rozzlobilo ho tvrzení primáře dětského oddělení mostecké nemocnice Jiřího Biolka, že v babyboxu zemřelo podchlazené dítě. Hess to důrazně odmítl.

„Podobných duelů už jsem zažil spoustu a nemám s nimi problém, třeba předseda Společnosti sociální pediatrie František Schneiberg mi řekl, ať se vrátím kydat hnůj. Ale tohle bylo moc. To už není povídání o tom, kolik má být v babyboxech stupňů nebo jestli má dítě z babyboxu identitu. Tohle byla nehorázná lež, která může způsobit fatální následky,“ zdůvodňuje Hess svůj odchod ze studia.

Primář Biolek přibližuje, že spor začal už chvíli před tím kvůli debatě, jestli babyboxy při zavádění odpovídaly technickým normám.

„Pak jsem řekl, že jsme už tenkrát měli informace, že v Německu zemřelo dítě na podchlazení. Byla to oficiální informace německé pediatrické společnosti, kde od babyboxů ustupují,“ řekl Biolek.

Hess Biolkova slova odmítá. „O zkušenostech z Německa se nemluvilo. Mluvilo se o dětských babyboxech a on to řekl úmyslně ve snaze je poškodit,“ tvrdí.

Český rozhlas dává za pravdu Biolkovi. „On skutečně zmiňoval incident, který se měl stát v Německu. Chceme si všechna tvrzení z této debaty ověřit a pokud se je podaří doložit, pořad odvysíláme včetně odchodu pana Hesse, protože jsme ho předtáčeli,“ uvedl mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Hess po primáři pojmenovává děti, Zeman spor znovu rozvířil

Spor mezi Hessem a Biolkem je dlouhodobý. Hess primáře Biolka dokonce označuje za nejurputnějšího odpůrce babyboxů v Česku.

Když například někdo v říjnu 2012 do mostecké schránky odložil holčičku, Hess o tom informoval s dovětkem: „Pojmenoval jsem ji Jiřina na počest primáře Jiřího Biolka, jenž ač největší mně známý český žijící odpůrce babyboxů, pomáhá zachránit už třetí děťátko.“

Letos v březnu Hess dokonce další novorozenou holčičku z mosteckého babyboxu pojmenoval „na počest primáře“ jménem Biolka. „Ať žije, roste a vzkvétá Biolka! Jirka Biolek taky,“ napsal k tomu.

„To ale není nic škodlivého. Zatímco když on řekne něco tak dezinformujícího, vyvolá to zásadní odpor k celému projektu. V babyboxu nikdo nezmrzne a pokud je v něm nějaké dítě podchlazené, je to proto, že ho tak už někdo přinesl,“ komentuje to Hess.

Spor o babyboxy se znovu rozhořel poté, co prezident Miloš Zeman udělil 28. října Ludvíku Hessovi, kterého na ceremoniálu zastupovala vnučka, státní vyznamenání. Zeman tehdy řekl, že dostal dopis od českých pediatrických spolků, které s tím nesouhlasí.

„Řídím se zásadou, že kdo zachránil jednoho člověka, zachránil celé lidstvo. A pokud by jedno jediné dítě bez babyboxu skončilo v popelnici, je práce zakladatele babyboxů hodna úcty,“ řekl tehdy Zeman.

Vraždí matky v afektu, ty do babyboxů nechodí, říká primář

Primář Biolek však namítá, že tvrzení o zachráněných dětech, které by jinak skončily v popelnici, není ničím podložené.

„Na vraždy novorozenců nemělo zavedení babyboxů žádný vliv, podle policejních statistik je jich větší množství než dřív. To dělají matky v poporodním afektu a v poporodním afektu nikdo dítě do babyboxu neponese,“ argumentuje primář Biolek.

Slovům o zachraňování životů se brání i Hess. „Já raději říkám, že babyboxy dětem dávají lepší život,“ zdůrazňuje.

Na to Biolek namítá, že matky mohou rodit utajeně a děti hned nechat k adopci. Hess zase oponuje, že možnost skutečně anonymních porodů v Česku neexistuje. U utajeného porodu se totiž matka musí v porodnici prokázat občanským průkazem a legitimací pojištěnce a dokumentace pak putuje k soudu, který o adopci rozhoduje.

V Česku je nyní 67 babyboxů, do nichž lidé odložili již 129 dětí. Zatím poslední byla do babyboxu v Ústí nad Labem odložená na Mikuláše novorozená holčička Andělka (psali jsme o ní zde).