Nezvané podomní prodejce čeká pokuta až několik desítek tisíc korun. (Ilustrační snímek)

Nezvané podomní prodejce čeká pokuta až několik desítek tisíc korun. (Ilustrační snímek) | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Chomutov úplně zakázal podomní prodej, lidé mohou volat strážníky

  • 7
V Chomutově začne v neděli platit celodenní zákaz podomního prodeje. Opatření je součástí nového tržního řádu, který schválili chomutovští radní. Až dosud byl ve městě podomní prodej zakázaný od 20 do 8 hodin, nově platí nepřetržitě. Radní změnu přijali kvůli rostoucímu počtu stížností obyvatel.

"Reagujeme tak na nárůst počtu podomních prodejců, kteří zneužívají naivity a důvěřivosti převážně starších občanů, aby je přiměli k podpisu nevýhodných smluv. Chceme tak ochránit občany před klamavými a agresivními obchodními praktikami," zdůraznil primátor Jan Mareš.

Nařízení ale neznamená, že do bytů nesmějí prodávající nikdy.

"Zákaz se týká prodeje bez předchozí domluvy či objednávky. To znamená, že když chce rodina koupit nový vysavač a domluví se s prodejcem, aby jí ho předvedl doma, je to v pořádku," upřesnil vedoucí živnostenského úřadu v Chomutově Vladimír Dědeček.

Pokud se naopak do pondělí takový prodejce s obyvateli bytu předem na návštěvě nedomluví, mohou jej nahlásit právě na živnostenském úřadě či hned zavolat městskou policii. To může být důležité pro úředníky, aby pak věděli, koho a jak potrestat.

Kdo zákaz poruší, hrozí mu pokuta až 30 tisíc, pokud je to fyzická osoba, nebo 200 tisíc, pokud jde o osobu právnickou.

Tržní řád upravuje i prodej na ulici

Nový tržní řád také upřesňuje, co je možné prodávat na ulicích při pochůzkovém a pojízdném prodeji. To se týká i různých charitativních sbírek.

"Záleží, o jakou sbírku jde. Když splňuje všechny zákony a celý výtěžek jde charitě, tak nás to nezajímá, protože je to v pořádku. Pokud ale někdo prodává nějaké výrobky, například plyšáky, jak se tu stávalo, z nichž si část zisku nechává, musí k prodeji už využívat jen vyhrazená tržní místa," uvedl Dědeček.

U pojízdného prodeje platí hlavně zákaz nabídky v centru města a ulicích, které určuje tržní řád, další zákazy už radnice neplánuje. Pokud pěstitelé či obchodníci nabízejí třeba brambory nebo další běžné zboží, mohou s ním například na sídliště dál jezdit.

"Je pravda, že v poslední době se tito prodejci hodně zlepšili a nabídku zkulturnili," dodal primátor Mareš, proč pojízdný prodej není takovým problémem jako prodej podomní.

Podomní prodej zakázala i jiná města v kraji

Chomutovský zákaz je stejný, jaký už mají i jiná severočeská města. Letos na jaře zakázal podomní prodej Most, kde k tomu rovněž došlo v souvislosti s úpravou celého tržního řádu.

"Zákaz platí od 00:00 do 24:00 hodin a vztahuje se i na příležitostné akce pořádané městem," popsala mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Obchodníci nesmějí obtěžovat svými nabídkami ani obyvatele bytů v Jirkově, Děčíně, Rumburku či Litvínově.