Za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Ilustrační snímek

Za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Podomní prodej z Ústeckého kraje téměř zmizel. Města si zákaz chválí

  • 1
Podomní prodejci mizí ze severočeských měst. Jejich často nevybíravým praktikám učinily konec tržní řády měst, které podomní i pochůzkový prodej začaly zakazovat. Podle radnic lze po zhruba roční platnosti říct, že zákazy splnily účel.

"Od přijetí nového tržního řádu jsem se nesetkal s podněty občanů na vystupování takzvaných šmejdů. Jsem přesvědčen, že jsme učinili správný krok, který pomohl," řekl například chomutovský primátor Jan Mareš.

Chomutov, společně s Mostem a Rumburkem, byl mezi prvními městy v Ústeckém kraji, která loni podomní i pochůzkový prodej na svém území zakázala. Prodejci se totiž často pohybovali na hranici podvodu, podomní prodej byl dokonce někdy i jen záminkou pro krádeže (o zákazech zde).

"Je toho nyní méně a hlavně jsme lidem dali do ruky nástroj, jak se bránit," říká rumburský starosta Jaroslav Trégr.

Nyní stačí zavolat strážníky, a prodejcům za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Například v Rumburku a Děčíně na potrestání čekají tři prodejci, kteří zákaz porušili.

Peníze přistižených propadly státu

"Strážníci od loňského srpna řešili na tři desítky případů, prokázat se jich podařilo dvacet. Většina z nich byla vyřešena na místě důraznou domluvou, neboť dotyční o existenci nařízení nevěděli," řekla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Při opakovaném prodeji čekalo přistižené správní řízení. Nejčastěji to byli prodejci plyšových drobností nabízených pod záminkou pomoci dětem nebo psům.

"Vybrané částky ve stovkách korun propadly státu, uděleny byly také pokuty v řádu několika stovek korun. Z našeho šetření vyplynulo, že šlo o prodejce, kteří tuto činnost prováděli pro další osoby," přiblížila Lakomá.

Prodejci nabízeli falešné parfémy i deky

V ústecké části Severní Terasa zase strážníci chytili tři prodejce falešných parfémů (o případu zde). Městské policisty zavolala i starší paní, které se prodejci snažili vnutit deky.

"Protože ale řekla, že volá strážníky, utekli, než jsme přijeli," přiblížil zástupce velitele městské policie Jan Novotný.

Podle Novotného zmizeli prodejci z Ústí nad Labem z 90 procent. "Na druhou stranu jsou ale opatrnější a hledají nové triky. Často jsou to rodinní příslušníci a dávají si echo telefonem, kde je čistý vzduch a kde jsou hlídky," uvedl Novotný.

K zákazům se přidávají další města

Z měst, kde tržní vyhlášku mají, se prodejci často přesunují tam, kde jim nic nehrozí. Zákazy podomního a pouličního prodeje proto přijímají další severočeské radnice. Například od 1. července platí v Lounech.

"Tržní řád rada města schválila právě kvůli množícím se stížnostem na podomní prodej. Uvidíme, jak účinný bude," sdělila tajemnice městského úřadu Renáta Čapková.