Na škole v přírodě v Žihli na Plzeňsku onemocněly desítky dětí. Střevní infekci...

Na škole v přírodě v Žihli na Plzeňsku onemocněly desítky dětí. Střevní infekci si ale přivezly z domova. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Žáci z Bíliny se do Žihle na podzim vrátí, infekci měli i rodiče doma

  • 6
Osmapadesát žáků z Bíliny, kteří se před dvěma týdny vrátili ze školního tábora v Žihli se střevními potížemi, si infekci přivezlo z domova. Variantu, o které se mluvilo od počátku, nyní potvrdily hygienické testy přímo v areálu.

Vedení bílinské školy se chce na podzim do stejného rekreačního areálu vrátit a pobyt dokončit, aby mu nepropadla státní dotace.

Potíže na škole v přírodě

Zhruba 200 školáků z bílinské základní školy Lidická přijelo do areálu školy v přírodě Sklárna 5. dubna.

V noci na 7. dubna začaly mít první děti náhlé a velmi prudké zažívací potíže. Nejprve jich bylo patnáct, pak se přidávaly další.

Záchranáři nakonec vyslali přes deset sanitek, autobus a také speciální auta určená pro zásahy při hromadných neštěstích.

Ošetřovali děti na místě, některým zaváděli infuze a pomáhali jim do sanitek.

Rozespalé děti v pyžamech rozváželi do nemocnic v Plzni, Rokycanech, Karlových Varech, Hořovicích, Žatci a Mostu.

Z areálu muselo odjet i zhruba 150 zdravých dětí.

„Děti s tím musely už přijet. Jiné vysvětlení není,“ řekl epidemiolog Petr Pazdiora z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. „Rozbory vzorků jídla a vody totiž byly negativní,“ doplnil.

Hygienici začali pátrat po zdroji nákazy už v prvních dnech. V areálu odebrali vzorky vody a jídla. Hned se objevila verze, že si děti mohly onemocnění přivézt z domova (psali jsme o tom zde).

„Už když škola z Bíliny přijela, jedno z dětí muselo hned na ošetřovnu,“ uvedla ředitelka areálu Alena Soprová.

Lékaři nejprve zjistili, že zánět střev, který u dětí vyvolal zvracení a průjem, způsobil norovirus. Ten se šíří v kontaminované vodě, jídle, přenáší se i kontaktem mezi lidmi.

Onemocněli i rodiče, kteří v Žihli nebyli

Jedinou možnou variantu, že děti do Žihle už s nákazou přijely, potvrzuje i fakt, jak se onemocnění vyvíjelo.

„Onemocněli i rodiče, kteří v Žihli vůbec nebyli,“ řekla zástupkyně ředitelky školy Marie Sechovcová.

Navíc dvě z dětí zvracely a měly průjem už při odjezdu do školy v přírodě, rodiče jim ale dali živočišné uhlí a řekli, ať jedou.

Všichni rodiče přitom podepsali potvrzení o tom, že jejich děti nemají žádnou infekci. Jak se nakazily děti v Bílině, není jasné.

Jedenáctidenní pobyt v Žihli měl vyjít na 4 390 korun na jedno dítě, rodiče platili dopředu jen spoluúčast 1 200 korun, na zbytek škola dostala dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

Díky ní mohly jet i sociálně znevýhodněné děti. Jenže o dotaci nakonec škola přišla, protože nesplnila základní podmínku: pobyt netrval domluvených jedenáct dnů. Škola proto musí zaplatit za tři dny pobytu z peněz vybraných od rodičů. Na každé dítě ale chybí 200 až 280 korun.

Pobyt dokončí v listopadu

„Přesto nebudeme po rodičích chtít ani korunu,“ řekla zástupkyně ředitelky Marie Sechovcová.

Vedení školy se dohodlo, že pobyt v Žihli dokončí v náhradním termínu od 1. do 8. listopadu. Pak dostane i dotaci.

Pokud by chyběly peníze za pobyt i novou dopravu, bílinská radnice to doplatí.

Rodiče školáků z 1. stupně mohou po dokončení pobytu žádat zdravotní pojišťovny o příspěvek.

„Budeme spoléhat na to, že rodiče dětí budou zodpovědnější a pošlou k nám jen zdravé děti,“ podotkla ředitelka školy v přírodě Alena Soprová.