(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Začalo další kolo boje za prolomení limitů na těžbu uhlí

  • 4
Představitel Czech Coal varoval, že do čtyř let prudce zdraží teplo a hrozí nedostatek uhlí. Jeho prohlášení odstartovalo další kolo boje za prolomení limitů na těžbu a další kolo boje o vysídlení obcí u dolů.

Diskuzi o prolomení těžebních limitů na Mostecku znovu rozpoutalo vyjádření bosse Czech Coal. "Prolomení limitů je ekonomicky jediná možnost, jak zachránit rozumnou cenu tepla," uvedl spolumajitel firmy Jan Dienstl v Hospodářských novinách.

Z analýzy Czech Coal a ostatních těžebních společností vyplývá, že kvůli zachování limitů musí omezit těžbu uhlí.  Do dvou let by tak na trhu chybělo asi 4,5 milionu tun uhlí, což by mimo jiné teplárny nutilo ke zdražení tepla.

"Ceny mohou stoupnout do čtyř let na dvojnásobek, někde i na trojnásobek dnešních," uvedl i Oldřich Vojíř, šéf pracovní komise při ministerstvu průmyslu a obchodu. Vojířova skupina má posoudit, jaké varianty energetické politiky státu by neúnosnému zdražení tepla měly zabránit. Spolu s těžaři se kloní k prolomení limitů. 

Jenže vláda deklarovala, že limity zachová. Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt navíc argumentuje, že prolomení limitů by teplárnám vůbec nemuselo pomoci. "Nikdo jim nezaručí, že jim Czech Coal po prolomení limitů bude prodávat uhlí," míní Buřt.

Podle ekologů není možné teplo skokově zdražit

Jan Rovenský z hnutí Greenpeace navíc argumentuje, že skokové zdražení tepla není reálné. "Cena tepla je regulovaná, neumím si představit, že by energetický regulační úřad takové zdražení připustil," míní Rovenský.

Snahu Czech Coal zdražit uhlí a tím i teplo vnímají odpůrci pokračující těžby jako nátlak těžařů na vládu, aby o prolomení limitů jednala a oni nemuseli těžbu uhlí tlumit. Pravdou je, že z devítičlenné komise pět lidí v čele s Vojířem dlouhodobě podporuje prolomení limitů. On sám práci komise zatím nechce komentovat.  Oficiálně zatím komise svou závěrečnou zprávu vládě nepředložila. Informovat má do konce března.

Těžba v největším lomu Czech Coal, v dole ČSA, by podle stávajících limitů měla skončit v roce 2020. Další strategický důl má Czech Coal ve Vršanech, kde jsou zásoby uhlí zhruba do roku 2050. Další pokračování těžby v tomto lomu však ministerstvo podmínilo tím, že Czech Coal bude 60 % uhlí dodávat teplárnám.

To vedení firmy odmítá a chce se obrátit na soud. "Kdyby tohle Czech Coal splnil, teplárny by měly uhlí dost. Ale tím by ztratil Czech Coal svůj hlavní argument pro prolomení limitů," míní Rovenský.

,