Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Soudci začali zabavovat auta řidičům se zákazy častěji než dřív

  • 189
Soudy v Ústeckém kraji začaly brát častěji než dřív auta řidičům, kteří opakovaně jezdí opilí a ignorují zákazy řízení. Ministerstva spravedlnosti i vnitra to vítají. Možnost nechat propadnout vozy nenapravitelných řidičů ve prospěch státu mají soudci už řadu let, dosud ji ale příliš nevyužívali.

"S ohledem na chování některých řidičů, na které neplatí podmíněné ani nepodmíněné tresty, je nejúčinnější rozhodnout o propadnutí auta, jímž spáchali trestný čin," míní soudce Miroslav Čapek z Teplic.

Zmínil případ invalidy, jemuž v dubnu nechal propadnout octavii. Muž nashromáždil více než 10 let zákazu řízení a byl osmkrát trestán, většinou právě kvůli tomu, že opakovaně sedal za volant, ač nesměl (rozsudek zde).

Před pár dny nechal teplický soud propadnout auto dalšímu řidiči. Třiatřicetiletý muž z Bíliny loni v prosinci řídil felicii, přestože i jemu to předtím soud zakázal. Policistům se snažil vysvětlit, že s autem jede "jenom" do výkupny kovů, kde ho chtěl prodat. S vysvětlením nepochodil a okamžitě skončil ve vězení kvůli porušování předchozího zákazu řízení.

Teplice přitom nejsou výjimkou, podobně rozhodují soudci i jinde v Ústeckém kraji.

"Za poslední půlrok jsem nechal propadnout pět nebo šest aut," potvrzuje například soudce Petr Šilhan z Loun. Dodává, že opakované ukládání zákazů řízení je nesmysl.

Přitvrzení vítají ministerstva spravedlnosti i vnitra

Severočeští soudci o častějším propadnutí aut rozhodují podle vlastního uvážení. "Postihy za protiprávní jednání je věcí soudců a na poradách se tato témata neprojednávají," sdělila mluvčí ústeckého krajského soudu Markéta Morkusová.

Ministerstvo spravedlnosti nový trend vítá. "Ministerstvo spravedlnosti nemůže vstupovat do rozhodovací praxe soudů, nicméně pokud soudci účinně využívají všech dostupných právních institutů proti osobám, které maří výkon úředního rozhodnutí nebo se opakovaně dopouštějí trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, lze to hodnotit jedině pozitivně," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Za odebírání aut řidičům, kteří sedají za volant, i když jim to soud zakázal, se už dříve postavil ministr vnitra Milan Chovanec.

"Někteří lidé mají vysloven zákaz zřízení a nic se neděje. Potřebujeme dosáhnout toho, aby se takovým lidem odebíraly řidičské průkazy. A u notorických porušovačů předpisů bych se nebránil diskusi, aby jim bylo zabaveno po dobu přestupku auto, nebo prodáno. Člověk, který fetuje, pokud bude mít do čeho sednou, prostě pojede. Jediná šance je auto jim zabavit," řekl Chovanec před třemi týdny při návštěvě starostů obcí na Šluknovsku.

Z poslední doby je nejznámější případ řidiče s 11 soudními zákazy řízení, který autem zabil policistku.