Ústeční policisté jsou zavaleni drobnou kriminalitou, na "velké ryby" nemají čas. (Ilustrační snímek)

Ústeční policisté jsou zavaleni drobnou kriminalitou, na "velké ryby" nemají čas. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na severu Čech jsou chudí zločinci, policie jim zabavila jen 11 milionů

  • 8
Zatímco policisté z jiných krajů se pyšní i stamilionovými sumami peněz, které letos zabavili zločincům, severočeští kriminalisté jsou s pouhými 11 miliony "nejhorší" v republice. Jsou totiž zahlceni nevýnosnou drobnou kriminalitou. Rozhodli se ale něco s tím dělat - již vzniká i útvar, který si bude víc hledět velkých ryb.

"Náš region je odlišný od ostatních. Hlavní těžiště naší práce je v drobné kriminalitě a zdejší zloději obvykle spotřebují výnosy ze své trestné činnosti v automatech. Naši zločinci jsou tak chudí, že jim není co brát," vysvětlil náměstek ředitele severočeské policie Bohumil Kotas.

Majetek zajištěný policií

Majetek za rekordních 2,2 miliardy korun letos zajistili policisté lidem podezřelým z nejrůznějších zločinů. Šlo o peníze na účtech, nemovitosti, auta a další věci.

Zda je dostanou okradení lidé, či propadnou státu, rozhodne až soud.

Severočeským policistům se zatím nedařilo, v žebříčku jsou poslední:

  • 1. Olomoucký kraj 211 mil.
  • 2. Moravskoslezský kraj 169 mil.
  • 3. Hlavní město Praha 160 mil.
    ...
  • 12. Pardubický kraj 18 mil.
  • 13. Liberecký kraj 15 mil.
  • 14. Ústecký kraj 11 mil.

Zdroj: Policie ČR

V Olomouckém kraji dokázali ze prvních šest měsíců letošního roku zajistit majetek za 211 milionů. Jsou tak na první příčce. "Ono to ale není o krádeži kalkulačky, jde o rozsáhlou majetkovou kriminalitu," řekl náměstek ředitele policie v Olomouckém kraji Ivo Vykopal.

Tak vysoké číslo jim zajistil hlavně jeden případ. Tamní kriminalisté totiž zajistili majetek zbrojařské firmě, která neoprávněně podnikala s vojenskou technikou. "Jde o majetek zhruba za 100 milionů korun. Zabavujeme věci, nemovitosti i peníze na účtech při majetkové kriminalitě, daňových deliktech, ale i loupežích a krádežích," přiblížil vedoucí odboru hospodářské kriminality policie v Olomouckém kraji Petr Hanák.

Ústečtí policisté jsou přetížení

Podobných příležitostí ale mají i severočeští kriminalisté spousty. Daňové úniky, hospodářská kriminalita i úplatky tu bují také. Třeba exsenátora Alexandra Nováka poslal soud na čtyři roky do vězení za to, že vzal úplatek přes 40 milionů korun. Navíc má zaplatit pokutu pět milionů korun. Což je v jeho případě "jen" pět milionů. Přestože policie šetří jeho další mnohamilionové operace, majetek mu nezajistila. Prý proto, že Novák je úředně chudý. Nemovitosti jsou napsány na jeho blízké.

"My o problémech víme. Jenže naši lidé jsou přetížení, už léta upozorňujeme, že pracují dvakrát tolik než v jiných regionech, a když je vyčleníme na zajišťování výnosu z trestné činnosti, tak by to bylo na úkor něčeho jiného," krčí ale rameny Kotas s tím, že severočeští kriminalisté to mohou dělat až poté, kdy dodělají jinou svou práci.

"Myslím, že podmínky jsou srovnatelné ve všech krajích. Je to ale vždy věc náhody, který zločin se stane, a záleží také na specifikách jednotlivých krajů. Zajištěný byt v Ústí nad Labem má hodnotu 500 tisíc, stejný byt v Praze stojí 5 milionů," uvedl Hanák z Olomouce. Nicméně situace v Ústeckém kraji se prý má zlepšit. Loni v listopadu zde sestavili z policistů v okresech tým jedenácti lidí, které řídí Zbyněk Špička.

Loni jsme měli 103 milionů

"Náš kraj je opravdu chudší, je specifický skladbou obyvatelstva, je tu vyšší nezaměstnanost, víc lidí na dávkách," vysvětlil Špička nepříliš lichotivou statistiku. Půlroční výsledky podle něj ale ještě nemusí nic znamenat: "Loni měl jiný kraj v pololetí 124 milionů a ve druhém jen osm," řekl a upozornil, že kdyby se srovnávalo loni, byla by čísla za kraj výrazně lepší.

"To jsme měli 103 milionů, předloni 63," uvedl Špička a připomněl loňský úspěch zdejších policistů, jimž se povedlo vypátrat zloděje čtyř obrazů Emila Filly za 66 milionů korun, které zmizely loni 18. listopadu ze zámku v Peruci na Lounsku. Špička zároveň slíbil lepší výsledky. "Naši lidé se musí zajišťování výnosu z trestné činnosti naučit, vyzkoušet," dodal.

Celá česká policie zajistila majetek přesahující 2,2 miliardy, zhruba polovinou přispěla protikorupční policie. Stomilionovou hranici překonali kromě olomouckých policistů i jejich kolegové z Moravskoslezského kraje, Prahy a středních Čech. Zlínští a jihomoravští kriminalisté byli těsně pod ní. Špička zdůraznil, že ale nejde jen o policisty, k zajištění majetku musí dát souhlas státní zástupce.

Zajistit přitom znamená, že podezřelý sice má peníze na účtu, ale nesmí je vybírat ani převádět. Zajištěný byt může pouze užívat, ale nesmí změnit jeho vlastníka. "Zajistit majetek je jedna věc, záleží ale i na tom, co z toho skutečně z rozhodnutí soudu zůstane státu," připomněl další věc Kotas. Až soud totiž rozhodne, jestli majetek připadne okradeným lidem nebo státu.