Svaté evangelium kněz Miroslav Vachata vypůjčil pro teplický chrám z Berouna,...

Svaté evangelium kněz Miroslav Vachata vypůjčil pro teplický chrám z Berouna, bohoslužebné nádoby nechal narychlo přivézt z Řecka. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Z chrámu v Teplicích zmizely ikony i nábytek. Zřejmě je odnesl kněz

  • 10
Z chrámu Povýšení sv. Kříže v Teplicích zmizel nábytek, bohoslužebné předměty i koberce a obrazy. Věřící podezírají kněze Evžena Freimanna, který kostel dlouho odmítal opustit, přestože ho nadřízení odvolali. Pravoslavná církev se kvůli vybílenému chrámu chystá v nejbližších dnech obrátit na policii.

"Zůstalo jen to, co bylo pořádně přidělané. Podáme trestní oznámení," řekl kněz Miroslav Vachata.

Co z kostela zmizelo

prestol - bohoslužebný stůl, do kterého se ukládají ostatky svatých

svaté evangelium

bohoslužebné nádoby: čaša (pohár) a diskos (talíř) s hvězdicí

ikony vyrobené po roce 2000 na objednávku pro teplický chrám, například sv. Václav, sv. Ludmila, sv. Ivan, Prokop Sázavský, sv. Rostislav

cca 50 židlí

svícny

žárovky z osvětlení

červený koberec, běhoun přes celý chrám

z kříže na stěně zmizela postava Krista

tabernákl, schránka na hostie, zůstal na svým místě, protože patří městu

Tvrdí, že ví, kde věci z kostela skončily.

"Odnosil je Evžen Freimann. Také mi to potvrdil, když jsem ho vyzval, aby všechno vrátil. To ale udělat nehodlá," uvedl Vachata.

Z účtů teplické pravoslavné obce navíc podle Vachaty zmizely peníze, zhruba 800 tisíc korun a 20 tisíc eur.

Freimann je Vachatův předchůdce, jemuž vedení pravoslavné církve zakázalo sloužit, protože kazil její dobré jméno. Představitelé církve ale Freimanna marně vyzývali, aby klíče od chrámu předal.

Kostel totiž patří městu a pravoslavní ho desítky let užívali bez oficiální písemné smlouvy. Radnice se proto rozhodla vyřešit podobné spory jednou pro vždy a vyhlásila výběrové řízení na řádného nájemce. Přihlásil se i Freimann, ale neuspěl. Kostel získala pravoslavná církev zastoupená Vachatou.

Na konci září k chrámu dorazili úředníci se strážníky a budovu zapečetili (o zapečetění kostela zde).

Freimanna do kostela pustila radnice

Jenže hned po víkendu se Freimann na radnici domáhal kostela zpět. Úředníci nechtěli do sporu v pravoslavné církvi dál zasahovat, a vyhověli mu.

"Freimann tvrdil, že on představuje tu správnou církev. A my nebudeme hodnotit, jak to v té církvi je. Navíc nemůžeme nikomu bránit ve výkonu církevního práva," uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Helena Zámostná.

Úředníci dovolili Freimannovi dál kostel užívat k liturgickým účelům a stanovili termín, kdy ho má předat.

"Když jsem kostel před třemi týdny přebíral, byl jsem v šoku. Věřící brečeli. Kostel byl úplně vybílený. Zmizel nábytek, stůl, židle, kalich a další bohoslužebné nádoby, koberce, dvacet drahých ikon i Kristus z kříže. Nezbylo nic," přibližuje Vachata.

Církev musela kostel narychlo vybavit

Aby mohl pořádat bohoslužby, vzal některé věci z kostela v Krupce, kde také slouží, jiné z Řecka, další nechal vyrobit. Nové ikony například vytvořil s dětmi v nedělní škole v Krupce z pravoslavných kalendářů. Jsou posvěcené, takže splňují svůj účel. Jinak stojí výroba jedné ikony o rozměrech 100 krát 50 centimetrů od jednoho do dvou tisíc eur.

"V dnešní těžké době, kdy většina lidí otáčí každou korunu, se věřící skládají po stokorunách, abychom mohli ukradené věci nahradit," poznamenal Vachata.

Vachata tvrdí, že Freimann všechny věci odnesl na své nové působiště. "Ve Wolkerově ulici si pronajal od husitů bohoslužebnu ve sklepě," uvedl Vachata.

Zmínění "husité" jsou občanské sdružení, které nemá s Církví Československou husitskou nic společného. Ministerstvo kultury je odmítlo jako církev zaregistrovat. Vyjádření Freimann se nepodařilo získat. Redakci MF DNES nebral mobil, ani neodpovídal na SMS.

Radnice o zmizení věcí ví, do sporu ale ani nyní zasahovat nechce. "Městu žádná škoda nevznikla," poznamenala vedoucí odboru Zámostná.