Hlavní budova Staré pošty ve Varvažově. V letech 1817 až 1851 sloužila jako přepřahací stanice pošty na trase Drážďany – Teplice. I této historii se hodlá věnovat plánované muzeum. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ve Varvažově bude muzeum, připomene napoleonské bitvy i poštovnictví

  • 0
Ve Varvažově na Ústecku vznikne muzeum, které přiblíží zdejší komunální historii včetně slavných napoleonských bitev z roku 1813. Za projektem stojí spolek nadšenců a obec Telnice, pod níž Varvažov spadá.

Obec hodlá muzeum zřídit v budovách Staré pošty, které stojí u křižovatky silnic na Ústí, Teplice a Děčín. „Máme zde jedno z významných míst napoleonských bitev. Turista, který se přijede k pomníkům podívat, ale nemá žádné podrobné informace, jako třeba, kdo tu bojoval, nebo kde přesně bitva probíhala,“ vysvětlil smysl muzea starosta Telnice Jan Doubrava.

Vedle expozice věnující se bitvám u Chlumce, Varvažova a Přestanova představí muzeum i historii tamního poštovnictví a život ve Varvažově a okolí před zahájením důlní činnosti v Podkrušnohorské pánvi.

„Mám představu, že by tam byly zmíněné Úžín, Vyklice či Dělouš. Rádi bychom pak udělali 3D mapu, jak Podkrušnohoří vypadalo předtím, než se tam otevřela šachta,“ říká Jiří Bureš ze Spolku pro obnovu památek a podporu kulturních tradic obce Telnice.

Život na Varvažovsku před důlní těžbou

Exponáty budou autoři projektu shánět různě: osloví místní pamětníky, požádají ostatní muzea a s prosbou se obrátí i za hranice. „Co se týče expozice poštovnictví, už jsem jednal s ředitelem Poštovního muzea v Praze, že bychom si pravděpodobně zhotovili repliky jejich materiálů,“ podotkl Bureš.

Stejně tak plánuje, že muzeum nechá vyrobit repliky uniforem, výstroje a zbraní z napoleonských válek. „Byl bych rád, aby tam byly i různé výjevy z bitvy,“ dodal s tím, že by za tímto účelem použil i figuríny.

Muzeum vznikne stavební úpravou dvojice stávajících vedlejších budov Staré pošty, jde o objekty bývalé konírny a hospodářskou budovu. Oba domy patří obci Telnice, v současnosti slouží jako nebytové prostory.

Domy se co nejvíc přiblíží původnímu vzhledu

Stavební zásahy mají podobu domů co nejvíce přiblížit jejich původnímu vzhledu. Navíc se postaví i nová budova, která bude fungovat jako technické zázemí muzea a jež poskytne prostory pro expozici o životě v oblasti před těžbou. Vzhledem ke své poloze na exponované křižovatce by pak mělo muzeum fungovat i jako symbolická brána do dalších obcí, které se nachází poblíž.

„Oslovili jsme starosty okolních vsí, Jílového, Libouchce a Chlumce a nabídli jsme jim, že v tomhle prostoru se dají propagovat jejich obce. Myšlenka se jim zalíbila,“ poznamenal Bureš.

Obec nyní zadala zpracování projektové dokumentace, z níž vzejdou harmonogram realizace projektu, náklady na něj a samotná podoba muzea. „V současné době máme hrubý odhad nákladů, který je zhruba 15 milionů korun,“ uvedl starosta Doubrava.

Výdaje na muzeum mají pokrýt převážně dotace

Valnou část výdajů bude chtít obec uhradit z dotací, žádat hodlá především z evropského programu Přeshraniční spolupráce Česká republika – Sasko 2014 – 2020 i z fondů Ústeckého kraje. Kraj už finančně podpořil zpracování projektové dokumentace. „Dotace byla 250 tisíc korun,“ podotkla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Projekt kvituje ředitel ústeckého muzea Václav Houfek, který bydlí v nedalekém Chlumci. „Každý takový záměr je důležitý proto, aby lidé věděli, v jakém regionu žijí, jakou má historii a že je dobré se k Ústecku znát, protože má za sebou bohatou minulost,“ míní Houfek.

Kdy budou do muzea moci vkročit první návštěvníci, zatím není jasné. Bude záležet na tom, kdy se Telnici podaří získat peníze. Ale předběžný termín už existuje. „Muzeum bychom chtěli otevřít v roce 2018,“ sdělil starosta Doubrava.