Hejtman Oldřich stanul v čele Ústeckého kraje jako první komunista v zemi. V letošních volbách chce svůj post obhájit.

Hejtman Oldřich stanul v čele Ústeckého kraje jako první komunista v zemi. V letošních volbách chce svůj post obhájit. | foto: Karel Pešek, MAFRA

První komunistický hejtman končí ve funkci, oznámkujte ho

  • 11
Před čtyřmi lety se dočkal Oldřich Bubeníček primátu. Jako první komunista v zemi stanul v čele hejtmanství. KSČM v Ústeckém kraji po letech v opozici překvapila, když s 25 procenty hlasů suverénně vyhrála. V říjnových krajských volbách se bude Bubeníček snažit post hejtmana obhájit.

Čtenáři iDNES.cz mají nyní možnost ohodnotit, jak si podle nich tento komunista z Bíliny dosud ve funkci vedl. Známkovat hejtmana Oldřicha Bubeníčka můžete do středy 31. srpna 23:59. Ve čtvrtek pak zveřejníme výsledky.

Vysvědčení pro hejtmana: známkujte zde

Prvně v Bubeníčkův prospěch zafungovalo znechucení mnoha voličů z vlády sociálnědemokratické hejtmanky Jany Vaňhové. Její spojenectví s ODS provázela řada skandálů kolem evropských dotací. Uvidíme, zda Bubeníček úspěch zopakuje.

„Nevadilo by mi, kdyby Oldřich Bubeníček opět vyhrál. Nemá jednoduchou pozici, protože KSČM není mezi vládnoucími stranami, které se snaží spolupracovat zejména se svými hejtmany. Navíc vede sociálně nejslabší kraj. Není to pro něj lehké, ale myslím, že se té úlohy zhostil opravdu dobře,“ zhodnotil počínání Bubeníčka v předchozích čtyřech letech Robert Kysela, generální manažer litvínovského hokejového klubu.

Pozitivní názor má například i starosta Peruce na Lounsku Radomír Bláha. „Pana Bubeníčka hodnotím velice kladně. Je takový lidový, normální,“ řekl na hejtmanovu adresu Bláha.

Byl hodně vidět, ale moc toho neudělal, míní kritik

Senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová považuje Bubeníčka za „slušného člověka s dobrou politickou kulturou“. Negativní názor ale má také: „Kraj vedl dobře. Vytkla bych mu jen přístup k ekologii,“ uvedla.

Bubeníček totiž ve své funkci výrazně podporoval prolomení limitů na těžbu uhlí. Jeho přání ale Sobotkův kabinet nevyslyšel.

Spokojený s prací hejtmana naopak není třeba primátor Chomutova Daniel Černý. Domnívá se, že Bubeníček toho mohl pro kraj udělat víc. „Pan Bubeníček byl hodně vidět, ale byla to spíše taková politika, aby toho moc nezkazil. Třeba zdravotnictví by si zasloužilo úplně jiný přístup,“ řekl Černý.

Ale i v této oblasti najde Bubeníček zastánce. A to přímo z Krajské zdravotní zastřešující pět největších nemocnic. „Jako zaměstnanec Krajské zdravotní musím kraj pod jeho vedením pochválit. Zavedli třeba stipendia, aby sem dostali lékaře. Snaží se něco dělat,“ uvádí primář hrudní chirurgie ústecké ̈Masarykovy nemocnice Ivan Staněk.

Nezřídili jsme záchytku, mrzí hejtmana

Sám Oldřich Bubeníček při hodnocení své „čtyřletky“ zmiňuje na prvním místě zdravotnictví. Za velice důležité považuje, že se v kraji podařilo zachovat komplexní onkologické centrum, a to jak v Ústí nad Labem, tak v Chomutově.

„Musím poděkovat panu ministrovi Svatopluku Němečkovi, že měl tu odvahu zachování podepsat. Lidé v kraji v minulých desetiletích pro republiku mnohé udělali a obětovali své zdraví. Pokud je onemocnění postihne, měli by mít možnost se komfortně a kvalitně léčit v regionu,“ řekl Bubeníček. Radost má ze zaplňování průmyslové zóny Triangle a z fungování dalších takových areálů u řady měst.

„A co se nepovedlo? Musím říct, že je to vznik té nešťastné protialkoholní stanice (záchytky), kterou jsme měli ve volební programu. Je to jediný nesplněný bod. Změnila se legislativa a nikdy jsem si nemyslel, že bude tak složité stanici zřídit,“ pokračuje Bubeníček.

A proč se rozhodl kandidovat znovu? „Probíhají různé ankety oblíbenosti politiků a celé volební období jsem v popředí oblíbenosti hejtmanů, takže lidé asi berou, že se v kraji něco dělá. Kdybych ještě dostal důvěru, tak bych to čtyři roky zkusil, ale byly by už poslední,“ podotýká.