Rekonstrukce neandertálské chaty objevené v 60. letech u Bečova archeologem Janem Fridrichem.

Rekonstrukce neandertálské chaty objevené v 60. letech u Bečova archeologem Janem Fridrichem. | foto: Autor rekonstrukce: Jan Fridrich

Výstava v Mostě ukazuje, jak žili „Severočeši“ v pravěku

  • 0
Jak vypadala nejstarší židle na světě či jak bydleli neandertálští „Severočeši“ před 750 tisíci lety, ukazuje právě zpřístupněná výstava v mosteckém oblastním muzeu. Návštěvníci se na ní také mohou dozvědět o osídlení zdejší krajiny ve starší době kamenné a prohlédnout si archeologické nálezy z této doby.

Výstava s názvem Krajinou pěstních klínů (ve stopách Jana Fridricha) představuje naleziště v okolí Bečova na Mostecku, které v 60. letech minulého století objevil a zkoumal archeolog Jan Fridrich a které patří mezi nejvýznamnější lokality starší doby kamenné na světě.

"Janu Fridrichovi se podařilo odkrýt a zachránit nálezy z unikátní krajiny poseté pěstními klíny. S trochou nadsázky lze říct, že naleziště kolem Bečova je kouskem střední Afriky v Evropě. Podobná naleziště se totiž nacházejí už jen právě tam," upozornila Ivana Fridrichová - Sýkorová, vedoucí Laboratoře pro výzkum paleolitu při Archeologickém ústavu Akademie věd a jedna ze spoluautorek výstavy.

Expozice představuje téměř padesátiletý výzkum v Bečově, který veřejnost dosud v takto rozsáhlé podobě neměla možnost vidět.

Název výstavy Krajinou pěstních klínů může napovědět i to, co je na ní nejvíc k vidění - nejrozsáhlejší sbírka pěstních klínů v Česku. Je tu i vůbec největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě, který váží čtyřiačtyřicet kilo.

Hned vedle jsou i originální barviva a třecí palety (samozřejmě kamenné), které neandertálci používali zřejmě k barvení obličeje nebo rituální výzdobě.

K čemu pěstní klíny sloužily, není dodnes jisté

"Do současnosti není zcela vyřešena otázka, k čemu se vlastně pěstní klíny, tedy oboustranně plošně opracované kamenné nástroje víceméně kapkovitého tvaru, používaly. Jsou velmi univerzální, sloužit mohly k řezání, škrábání i sekání, ale mohly mít i symbolický a rituální význam, hlavně ty velké. Například ten, který je na výstavě, mohl podle jedné z teorií sloužit k výuce opracování kamene," líčí Kateřina Semrádová z České společnosti archeologické, která je rovněž spoluautorkou výstavy.

Dosud největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě. Váha okolo 44 kg, stáří 750 000 let, vyroben z křemence typu Skršín.

Dosud největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě. Váha okolo 44 kg, stáří 750 000 let, vyroben z křemence typu Skršín.

Další zajímavostí mostecké výstavy je zmenšený model obydlí neandertálců. Jejich chatu v poměru 1:3 vyrobila podle nákresů Jana Fridricha restaurátorka Linda Pulkertová ze společnosti Prospecto, která se na přípravě výstavy rovněž podílela. Původní neandertálské obydlí, z něhož se při výrobě repliky vycházelo, stávalo kdysi pod převisem Písečného vrchu u Bečova.

V obydlí narazil Jan Fridrich i na plochý kámen, který podle umístění a okolních nálezů jednoznačně sloužil jako sedátko. Návštěvníci výstavy tak mohou vidět i vůbec nejstarší dochovanou "židli" na světě.

Výstava Krajinou pěstních klínů (ve stopách Jana Fridricha) bude v mosteckém muzeu až do 3. dubna 2011. Ve zmenšené podobě by pak měla navštívit i další muzea v Česku.