Ve střední Evropě byly jedním z nejvýznamnějších platidel pražské groše.

Ve střední Evropě byly jedním z nejvýznamnějších platidel pražské groše. | foto: Repro z knihy Credit Card Century, autor Pavel Juřík

Groše z dob Karla IV. na výstavě. Lidé vidí, co se za ně dalo koupit

  • 0
Výstavní prostory chomutovské radnice návštěvníkům ukazují, jak vypadaly pražské groše za vlády císaře Karla IV. Expozice připomíná 700. výročí narození slavného českého panovníka, lidé na ní třeba zjistí, co se tehdy dalo za platidlo koupit.

„V době vlády Karla IV. kráva stála 55 grošů, kuře půl groše, pytel žita 1 groš. Nádeník si za týden mohl vydělat až šest grošů, mistr tesařský až 20 grošů,“ upozornil kurátor výstavy Václav Pinta.

Zajímavá je pak typologie grošů - podle různých znaků odborníci dokážou rozpoznat, v jakém období byla mince vyražená. Těžištěm typologie je rozbor hlavních znaků, kterými jsou obraz české koruny a českého heraldického lva.

Doplňuje je písmo a rozdělovací znaménka. „Tyto znaky nám pomáhají groše chronologicky členit, není totiž na nich uvedený letopočet. Odlišnost jednotlivých typů grošů můžeme najít i v maličkostech - mění se písmo, ustupují detaily,“ vysvětlil Pinta.

Zájemci se v Chomutově také dozvědí o utajené mincovně v Přísečnici v Krušných horách. Dodnes se badatelé přou, zda existovala, či nikoliv.

Jednoznačný důkaz nalezený nebyl a těžko se tam najde nějaký zbytek stavby, který kdysi býval mincovnou. O existenci mincovny ale svědčí řada písemných zpráv.

„Také archeologické nálezy z nedávných let dokládají, že se v této lokalitě ve středověku stříbrná ruda skutečně těžila. Domnívám se, že je pouze otázkou času, kdy vydá další tajemství,“ dodal Pinta.

Výstava potrvá do 21. května.