Na výstavě je z nálezů severočeských archeologů například soška ženské postavy ze středověkého hornického sídliště Kremsiger u Přísečnice. | foto: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě

Výstava u hranic ukáže středověkou stříbrnou horečku v Krušných horách

  • 1
Neobvyklá výstava s názvem Stříbrná horečka a volání hor (Silberrausch und Bergeschrey), která ukazuje středověké hornictví v Krušných horách, je až do 29. března k vidění v německém městečku Dippoldiswalde. Leží asi třicet kilometrů od Cínovce a výstava v něm je vhodná i pro české rodiny.

„Expozice je přístupná českému návštěvníkovi, neboť je kompletně dvojjazyčná, a zároveň celé rodině, neboť je doplněna i programem pro děti,“ přibližuje výhodu výstavy Martin Volf z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.

Severočeští archeologové se na výstavě podíleli, představuje i některé jejich nálezy. Například je tu miniaturní glazovaná soška ženské postavy s koulí ze středověkého hornického sídliště Kremsiger, objeveného u Přísečnické přehrady.

„O podobných soškách se uvažuje jako o součásti domácích betlémů na někdejších hradech i ve městech. Nález je jedinečným vhledem do religiozity a životního stylu obyvatel hornických aglomerací,“ říká o exponátu Volf.

Výstava v Dippoldiswalde je součástí mezinárodního projektu s názvem ArchaeoMontan, do kterého se pustili před třemi lety vědci z Česka i Saska. Zabývají se při něm studiem středověkého hornictví včetně těžby stříbra i dalších rud na obou stranách Krušných hor.

Místo pro výstavu nebylo vybrané náhodně. Během povodní v roce 2002 totiž objevili archeologové pod městečkem labyrint chodeb ze 12. a 13. století. Vznikly v průběhu tehdejší „stříbrné horečky“. Město od té doby láká turisty za tajemstvím tamních stříbrných dolů.

Muzeum v Dippoldiswalde, nyní i s výstavou o stříbrné horečce, je otevřené od úterý do pátku vždy od 11 do 17 hodin, o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé je šest eur, pro děti tři eura.