Na podobu trvalé expozice k dějinám Němců v českých zemích vyhlásila společnost...

Na podobu trvalé expozice k dějinám Němců v českých zemích vyhlásila společnost Collegium Bohemicum jako první instituce v novodobých českých dějinách architektonicko-výtvarnou soutěž. Zvítězila v ní kancelář Projektil architekti. | foto: Collegium Bohemicum

V Ústí vzniká výstava o vztahu Čechů a Němců, žádá o padesát milionů

  • 1
Obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum chystá žádost o velkou státní dotaci. Za 50 milionů korun plánuje v prostorách ústeckého muzea výstavu mapující osudy Němců v českých zemích. Už má zkompletovanou sbírku, vyprojektovanou podobu expozice a chystá se vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele výstavy.

"Je to první krok a pokus o souhrnnou interpretaci života německy mluvících obyvatel v Česku," říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum Blanka Mouralová.

Výstava o vývoji vztahů mezi Čechy a Němci

Stálou expozici dějin německy mluvícího obyvatelstva v českých zemích chystá v ústeckém muzeu obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum, kterou v roce 2006 založila ústecká univerzita, Společnost pro dějiny Němců v Čechách a město Ústí nad Labem. V roce 2009 mezi zakladatele přistoupilo ministerstvo kultury.

Výstava má podle plánů ve dvaceti tematických místnostech zachytit dohromady 500 exponáty vývoj česko-německých vztahů za posledních 800 let. Plánuje přiblížit, jak spolu vedle sebe oba národy žily, jak se kulturně a společensky ovlivňovaly a jak se v průběhu staletí měnilo vnímání jejich identity.

Mezi exponáty budou například dopisy spisovatele Maxe Broda, malby české krajiny německých malířů nebo turistické průvodce po České republice v německém jazyce.

Podle ní Collegium Bohemicum výběrové řízení na zhotovitele výstavy vypíše na počátku příštího roku, kdy by mělo mít Česko po delší době normální vládu.

"Partnerem pro naši instituci bude spíše plnohodnotná politická vláda než současný úřednický kabinet. Vláda totiž na zhotovení výstavy schvaluje peníze," podotkla Mouralová.

Rada města jako představitel jednoho ze zakladatelů Collegia už pověřila ředitele ústeckého muzea Miroslava Krále, aby s ministerstvem kultury začal o dotaci vyjednávat. Ministerstvo jako další ze zakladatelů Collegia se ale zatím k udělení dotace staví zdrženlivě.

"Taková dotace předmětem žádného řízení na ministerstvu kultury není," sdělila MF DNES mluvčí ministerstva Anna Ješatková.

Ministerstvo financí nyní s dotací počítá

Nicméně peníze na dotaci pro Collegium by se v rozpočtu pro příští rok měly objevit.

"Ministerstvo financí je připraveno podpořit požadavek na uvolnění prostředků ze státního rozpočtu ve výši 50 milionů korun v roce 2014 ve prospěch ministerstva kultury pro účely muzejní expozice k dějinám německy mluvících obyvatel v českých zemích," stojí v čerstvém dopise z ministerstva financí, který má MF DNES k dispozici.

Peníze by sice poskytovala až nová politická vláda, ale protože je projekt významný a dlouho připravovaný, závazek současného ministerstva financí a předchozích vlád by měl dodržet i budoucí kabinet. Němečtí a rakouští představitelé politiky a vědy totiž s výstavou počítají jako s jedním z nejzásadnějších příspěvků do diskuse o česko-německých vztazích.

Pokud půjde vše podle představ ředitelky Mouralové, první část výstavy by mohla otevřít kolem poloviny roku 2015. "Potřebujeme přibližně šest měsíců na výběrové řízení na zhotovitele expozice a okolo roku na její realizaci," vypočítala ředitelka.