Ve své sbírce se Václav Dius zaměřil především na modely s tematikou sci-fi,...

Ve své sbírce se Václav Dius zaměřil především na modely s tematikou sci-fi, vesmíru, podmořského světa a některých témat minulosti, jako jsou plachetnice, hrady či pevnosti. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Sběratel už dal do lega statisíce, teď své modely vystavuje v muzeu

  • 1
Dvaadvacetiletý Václav Dius z Ústí nad Labem se scházel měsíc po večerech s kamarády ve sklepě a skládal s nimi svých 292 modelů ze stavebnice Lego. Připravoval tak výstavu Made in Lego, která je k vidění až do konce listopadu v ústeckém muzeu.

„Celkově mám kolem 350 stavebnic Lega, jejichž cenu odhaduji na 350 tisíc korun,“ říká Dius.

Sám má doma na poličkách vystavenou jen asi pětinu sbírky. „Zbytek mám vyčištěný kartáčkem na zuby, složený v pytlíčcích a uložený v krabicích v komoře,“ přiblížil.

Jeho láska ke stavebnici z plastových kostiček začala už ve čtyřech letech, kdy dostal pirátský vor. Skládal si ho i čtyřikrát za den.

„Chytlo mě to, mohl jsem to rozbít a zase složit, to se mi na tom nejvíce líbilo,“ usmívá se.

Od té doby byly vánoční dárky pro něj předem jasné. Dnes by si pod stromečkem nejvíce přál hrací verzi obřího vesmírného křižníku, který je přes metr dlouhý a má asi pět tisíc kostiček.

„Ale podobný model byl nedávno vydražen za 50 tisíc korun,“ poznamenal Dius s tím, že takové překvapení proto asi na Štědrý den nezažije.

Na výstavě jsou modely s tematikou sci-fi, vesmíru a moře

Jeho nejdražším modelem ve sbírce je pojízdná továrna na železo ze série Starwars. „V obchodě stojí devět tisíc, já ji sehnal za šest. Současně má tento model i největší počet kostek, obsahuje 3 255 dílků,“ vypráví Dius.

Ve své sbírce se zaměřil především na modely s tematikou sci-fi, vesmíru, podmořského světa a některých témat minulosti, jako jsou plachetnice, hrady či pevnosti.

Právě tyto stavebnice najdou návštěvníci v ústeckém muzeu ve třech velkých místnostech. Kurátorka výstavy Adéla Kopecká je nechala zatemnit a vitríny efektně osvětlit.

„Je to dobrý nápad, protože denní světlo by kostičky vyšisovalo,“ komentuje to sběratel.

Dius je studentem 3. ročníku ekonomie na ústecké univerzitě. Se slavnou dánskou firmou by v budoucnu nejraději spojil i svou kariéru.

„To by byla má vysněná práce. Rád bych se podílel na vývoji nových stavebnic nebo jejich následné propagaci a prodeji. Hrabat se v kostičkách by se mi líbilo,“ dodává.