Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Severočeská města lákají chybějící strážníky většinou na vyšší odměny

  • 0
Žádné horentní platy, náročná práce v terénu, malá prestiž. Práce u městské policie moc neláká a sbory hlavně v menších městech na severu Čech mají problém sehnat vhodné uchazeče. Mnozí mladí strážníci navíc po získání praxe utíkají ke státní policii či do armády.

Například v Lounech se zájemce snaží přilákat na vyšší odměny i nové zaměstnanecké bonusy. V současné době mají 21 strážníků, sedm jim jich chybí.

„Početně jsme na hranici, a pokud bychom o dalšího strážníka přišli, byl by to problém,“ říká ředitel lounské městské policie Radek Baláš.

Během dvou let sbor opustilo sedm lidí, někteří museli odejít kvůli chybějící maturitní zkoušce, tři přešli do armády či ke státní policii. „Důvodem byly vyšší výdělky, možnost kariérního postupu a vidina výsluhové renty,“ dodal Baláš.

Zvýšené příplatky za riziko a směnnost

Aby si stávající strážníky lounský sbor udržel a zároveň mohl konkurovat náborům jak dalších ozbrojených složek, tak i firem v soukromém sektoru, kde je také hlad po pracovní síle, najdou na výplatní pásce více peněz.

Tarifní mzdy jsou dané zákonem, prostor ke změnám je v různých příplatcích. O dva tisíce korun se letos navýšil příplatek za rizikovost a o dalších 400 korun příplatek za směnnost. Lákadlem má být i nový benefit, poukaz na prodloužený víkend do lázní.

Práce pro městskou policii nejenže v očích uchazečů ztrácí atraktivitu, potíž je i na jejich straně, mnozí nezvládnou fyzickou zkoušku nebo neprojdou psychotesty.

„Fyzická kondice jde dolů, taková je realita. Museli jsme proto loni na podzim snížit požadavky na fyzické schopnosti pro nováčky, například místo uběhnutí 2,7 km za 12 minut, musejí nyní zvládnout 2,2 km,“ přiznává Baláš.

O platovou třídu výš

V Ústí nad Labem podle zástupce ředitele Jana Novotného dlouhodobě chybí deset strážníků. „Velký problém je to, že se nám nehlásí noví zájemci,“ posteskl si.

I mladí z krajského města jdou raději ke státní policii, do armády či pracovat do ciziny, kde jsou lepší mzdové podmínky. Také v Ústí proto přistoupili k plošnému navýšení příplatků, každý strážník dostane tisíc korun navíc.

Z řad městské policie v Kadani ročně odejdou až dva lidé. O zaměstnance se tam přetahují i výrobní fabriky v regionu. V současné době mají tři strážníky podstav.

„Od ledna jsme přistoupili k tomu, že jakmile nováček udělá zkoušku na strážníka, nastupuje o jednu platovou třídu výš než dříve,“ popsal ředitel kadaňské městské policie Jindřich Drozd.

Vrácení vynaložených nákladů

V Chomutově se podařilo stabilizovat početní stav strážníků pod vedením Tomáše Doudy, který do funkce nastoupil v roce 2015. Postupně se naplnila všechna tabulková místa.

„Přesto mám signály hlavně od několika mladých strážníků, že pomýšlejí na odchod ke státní policii. Hromadného odlivu se ale neobávám. A pokud odejde jeden či dva, věřím, že se nám místa podaří rychle opět zaplnit,“ doufá.

„Zájem pracovat u nás mají i strážníci z jiných měst,“ říká Douda s tím, že usiluje o to, aby počet tabulkových míst město ještě navýšilo.

Udržet a nalákat strážníky má více peněz, od ledna se zvýšil rizikový příplatek o tisíc korun. Hromadnému odchodu nových strážníků brání i fakt, že při nástupu se upíšou na tři roky.

Pokud by odešli dříve, musejí sboru vrátit část vynaložených nákladů na jejich vzdělání. „Je to zavedená praxe už od předchozího vedení,“ dodává šéf chomutovské městské policie.