V Lovosicích byla hlasovací místnost referenda o hazardu například v Mateřské...

V Lovosicích byla hlasovací místnost referenda o hazardu například v Mateřské škole Resslova. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Lidé si v referendech přáli zákaz heren. Na to jich ale hlasovalo málo

  • 8
Referenda o hazardu ve Štětí a Lovosicích skončila na malé účasti. Většina lidí, kteří k nim přišli, se sice vyslovila pro jednoznační zákaz heren ve městě, protože se ale nezúčastnilo potřebných 35 procent voličů, výsledek není pro zastupitelstva závazný.

Ve Štětí přišlo k referendu 19,1 procent voličů. Odevzdali 1 363 obálek a v nich 1 187 hlasů pro plošný zákaz hazardu.

„Z referenda ve Štětí se stalo politikum a představitelé města ho tím lidem znechutili. Proto jich přišlo tak málo,“ říká Milan Rygl, který inicioval petici za vyvolání referenda  a byl i členem hlasovací komise.

Radnice ve Štětí a Lovosicích referenda původně vyhlásily na víkendy před volbami. Argumentovaly tím, že to vyjde levněji, protože nebudou muset zařizovat volební místnosti navíc. A voliči by tak přišli na standardní místa.

Iniciátoři referenda se odvolali ke krajskému soudu, který konstatoval, že by tím utrpěla volební účast, která má přednost před náklady. Referenda nařídil na den voleb a jeho rozhodnutí posvětil i Nejvyšší správní soud, na který se Štětí i Lovosice obrátily kasační stížností (rozhodnutí soudu zde).

„Mrzí mě, že se téma heren takto účelově využilo. Účast u komunálnich voleb to nezvýšilo a my jsme vyhodili bezmála 250 tisíc korun. Chtěli jsme počkat na nový loterijní zákon, který je nyní pravě v jednání,“ řekl k výsledkům referenda místostarosta Štětí Miroslav Andrt.

V Lovosicích přišlo lidí víc, ale také to nestačilo

Už v pátek, krátce po otevření volebních místností, však bylo jasné, že účast u referend bude nízká. Mnozí lidé o nich totiž vůbec nevěděli (o malé účasti zde).

V Lovosicích k referendu nakonec přišlo 28,4 procenta voličů. Odevzdali 2 040 lístků, pro zákaz heren bylo 1 775 lidí.

Místostarostka Lovosic Vladimíra Nováková očekávala, že referendum nakonec nebude platit.

„Pokud nebude hazard zakázaný plošně v celé republice, tak je nesmysl ho zakazovat lokálně. Nic to neřeší,“ uvedla Nováková.

Referendum neplatí ani v Ústí nad Labem

Referendum o hazardu se v Ústeckém kraji konalo také v Ústí nad Labem. Voličů k němu přišlo jen 18 procent, tedy 13 417. Z toho by 93 procent pro zákaz heren.

„Ač nebyla splněna přísná podmínka 35 procent voličů nutných pro uznání referenda, jsem s výsledkem velmi spokojený. Není to pro nás žádná prohra, naopak nás překvapil velký počet občanů, kteří řekli hernám jasné ne. Na příštím zastupitelstvu určitě předložíme návrh nové vyhlášky pro regulaci hazardu,“ řekl iniciátor petice za vyvolání referenda Václav Pištora z hnutí Ústí BEZ hazardu.

Dodal, že při přípravě vyhlášky bude brát zřetel i na nový loterijní zákon, kterým se budou zabývat zákonodárci. „O vyhlášce ale budeme diskutovat i se samotnými občany, například formou ankety,“ dodal Pištora.

,