Jedenapůlcentimetrové rybičky putovaly z inkubátoru do řeky.

Jedenapůlcentimetrové rybičky putovaly z inkubátoru do řeky. | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

Unikátní experiment vyšel, do Kamenice vyplavaly tisíce odolných lososů

  • 2
Správci Českého Švýcarska se radují z výsledku experimentu, při kterém rakouští odborníci vložili v říčce Kamenici do speciálních schránek pro líhnutí jikry lososů. Nyní inkubátory otevřeli a zjistili, že se v nich vylíhlo více než 9,5 tisíce rybiček. Úspěšnost tak byla přes 95 procent.

"Výsledkem jsme překvapeni až fascinováni. Takový nikdo z nás nečekal," řekl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Rakušané do Kamenice 3. února umístili pět inkubačních schránek vyvinutých speciálně pro lososovité ryby. Odborníci Georg Holzer a Manuel Hinterhofer mají patnáctiletou zkušenost s inkubací lososovitých ryb, například lipanů a pstruhů, ale pokus s lososy byl i pro ně nový.

V každé schránce byly dva tisíce jiker ve stádiu takzvaných "očních bodů", tedy ve stáří 2,5 až 3 měsíce. V úterý, po 10 týdnech, přišel čas schránky otevřít.

"Blahopřejeme si, jsme téměř desetitisícnásobnými rodiči," řekli zaměstnancům Rakušané.

Kdyby inkubátory otevřeli příliš brzy, plůdek by ještě měl žloutkový vak a špatně by se vypouštěl. Při pozdním otevření by maličkaté rybičky ve schránce pošly hlady.

Lososi z inkubátorů jsou čilejší než z líhní

Jedenapůlcentimetroví lososi z inkubátoru putovali nejprve do kýble, aby je neodnesl proud. Odborníci je spočítali a vypustili do Kamenice.

"Jsou mnohem čilejší než ti vypouštění z líhní. Tam jsou jiné podmínky, jiná voda i teplota. Když je vypouštíme, ani se nehnou, chvíli jim trvá, než vyplují. Tihle z inkubátorů neváhali a zmizeli ve vodě. Jsou to větší bojovníci, v Kamenici jsou doma. Slibujeme si, že budou mít lepší instinkty a větší šanci přežít," říká Salov.

Malé lososy totiž nyní čeká opravdový boj o přežití. "Mohou se stát potravou třeba pstruhů. Po vypuštění se sice hned schovali mezi vodní rosliny, teď ale pro ně začíná krušný život. V inkubátoru byli přece jen chráněni," zmínil Salov.

Ideální by bylo, kdyby se lososům do roka podařilo vyrůst do velikosti 15 až 20 centimetrů, aby se mohli vydat na cestu Labem do Severního moře. "Čím déle se zdržují u nás, tím víc klesá jejich šance přežít na horním toku," poznamenal Salov

Na tah by se měly rybky vydat nejpozději do dvou let. Další dva roky lososi stráví v Severním moři a pak se, zhruba po čtyřech letech, vrátí zpět na místo narození, kde se v ideálním případě rozmnoží.

Podmínky byly mimořádně příznivé

Přestože experiment s inkubátory dopadl na jedničku, pracovníci parku se nadšení snaží mírnit. "Jsme trošku opatrní. Je to jednorázové vítězství, které se nemusí opakovat," řekl Salov.

Odborníci totiž počítají s variantou, že tentokrát měly jikry lososů ideální podmínky. Byla mírná zima, nepřišla žádná povodeň, nikdo do řeky nepropláchl čističku.

"Budeme inkubátory zkoušet i příští rok, a když se to opakovaně osvědčí, pak teprve budeme opravdu nadšení," přiblížil mluvčí.

Správci parku budou zároveň dál na jaře vypouštět do Kamenice lososí plůdky a na podzim malé rybičky z líhní.

"Inkubační schránky budeme využívat souběžně s probíhajícími programy a budeme sledovat, jak se to projeví na počtech vracejících se lososů," přiblížil ředitel parku Pavel Benda.

Osvědčené způsoby jsou sice dražší a rybičky nejsou tak odolné, ale postup funguje. "Je tu navíc problém. Kdybychom chtěli dosáhnout intenzity jarního vypouštění z líhní, tak bychom v Kamenici takových schránek potřebovali minimálně 50. To je hodně, byl by problém se o všechny postarat," dodal Salov.