Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vyměníme 150 tisíc kotlů z peněz EU, slíbil Brabec v Litoměřicích

  • 59
Ministerstvo životního prostředí usiluje o získání devíti miliard korun z evropských fondů, které by pomohly urychlit výměnu až 150 tisíc starých kotlů za nové. Takzvané kotlíkové dotace dosud financoval pouze stát. Záměr ministerstva bude v příštích týdnech posuzovat Evropská komise.

Ministerstvo chce peníze získat z evropského operačního programu Životní prostředí pro roky 2014 až 2020, a rozdělit je v rámci dotací jednotlivým žadatelům o výměnu kotlů.

„Jde o výjimečný projekt, který by výrazně urychlil výměnu nevyhovujících kotlů a tím i zlepšení stavu ovzduší. O kotlíkové dotace je obrovský zájem, ale dopad mají malý,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec na besedě s občany Litoměřic.

V jednotlivých krajích se totiž v rámci kotlíkových dotací vymění stovky neekologických kotlů ročně, na výměnu jich však čeká zhruba 600 tisíc.

Částka devět miliard korun by pokryla výměnu kotlů v celé republice, ovšem ministr Brabec poznamenal, že v žádostech o dotace by ministerstvo zvýhodnilo obyvatele Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

„Jde o kraje s nejznečištěnějším ovzduším a za jeho špatnou kvalitou často stojí právě nevyhovující lokální topeniště,“ řekl Brabec.

O zvýhodnění ministerstvo jedná s asociací krajů

Jak konkrétně by mohlo zvýhodnění pro ohrožené regiony vypadat, zatím není jasné. Už nyní ale pro žadatele z obou krajů platí například desetiprocentní zvýhodnění v případě programu Nová zelená úsporám.

„O podobě zvýhodnění jednáme s Asociací krajů ČR, ve hře je několik variant,“ sdělila mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Ministerstvo s kraji jedná také o tom, jak by mohli na dotace z evropských fondů dosáhnout jednotliví žadatelé coby fyzické osoby. Pro evropské operační programy totiž platí, že o peníze mohou žádat pouze právnické osoby či podnikatelé.

Zda by se například domácnosti z jedné obce mohly spojit do jedné společné žádosti, nechce ministerstvo předjímat.

Ústecký kraj počítá s dotací i na příští rok

Pokud by Evropská komise záměr ministerstva schválila, krajům by se ulevilo. Zatímco na kotlíkové dotace přispívají polovinu částky, tak v případě peněz z operačního programu by byl finanční podíl krajů nulový.

„Takto výrazná podpora by dokázala uspokojit mnohem větší množství žadatelů. V tuto chvíli ovšem kraj počítá i s podporou další výměny kotlů pro příští rok. Částka ale musí odpovídat možnostem krajského rozpočtu, takže počet dotací bude zase omezený,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Letos se v rámci kotlíkové dotace rozdělovalo v Ústeckém kraji 30 milionů korun, přihlásilo se o ně 614 žadatelů. Kraj přispěl polovinou, přičemž využil deset milionů korun, které dostal jako dar od Nadace ČEZ. Loni se 483 žadatelů přihlásilo o kotlíkovou dotaci ve výši 20 milionů korun.