Kostel v Dubí postavil v roce 1898 italský architekt Bigaglio jako kopii

Kostel v Dubí postavil v roce 1898 italský architekt Bigaglio jako kopii benátského kostela Santa Maria dell´Orto. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Výlety po Krušných horách v okolí Dubí usnadní barevně značené okruhy

  • 3
V Dubí na Teplicku vznikl unikátní systém výletních okruhů, který turistům usnadní orientaci. Město tím navazuje na stopadesátiletou tradici, po kterou slouží jako výchozí místo pro výšlapy do Krušných hor.

„Systém tvoří sedm značených tras, které jsou barevně odlišené,“ přibližuje starosta Petr Pípal. Všechny trasy vedou po lesních cestách a místních komunikacích.

Nejdelší Mikulovský okruh měří necelých 18 kilometrů, stejně jako ostatní má začátek i cíl u dubských lázní a turisté na něm musí zdolat převýšení zhruba šesti set výškových metrů. V cestě jim stojí i nejvyšší vrchol Teplicka Pramenáč s 909 metry nadmořské výšky.

O necelý kilometr méně má členitý Cínovecký okruh, naopak nejkratší je Horní lázeňský okruh, který kopíruje původní lázeňské trasy v délce půldruhého kilometru.

Orientaci usnadní i velkoplošné mapy

Vedle barevného značení pomáhá snadné orientaci šest velkoplošných map, čtrnáct informačních cedulí a popis vedení trasy na každé orientační šipce. „Ty jsou umístěny na každém místě, kde zvolený okruh mění směr,“ uvedl Pípal.

Přestože jsou okruhy určené zejména pro pěší, lze se po nich projet i na kolech. „Nezapomeňte ale, že zčásti vedou po nezpevněných lesních cestách,“ upozorňuje Pípal.

Okruhy a jejich značení vznikly díky dotaci z Evropské unie v rámci projektu nazvaného Dubí – město lázeňství a porcelánu – centrum východního Krušnohoří.