Developer Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen.

Developer Jaroslav Třešňák říká, že Šanovská věž je jeho sen. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Teplice znovu jednají o výjimce pro mrakodrap, úřad přijímá námitky

  • 0
Teplický stavební úřad se začne na popud kraje znovu zabývat vydáním výjimky pro stavbu osmdesátimetrového mrakodrapu, který chce poblíž lázeňské čtvrti vztyčit developer Jaroslav Třešňák. Lidé, kteří proti kolosu nazvanému Šanovská věž protestují, se tak mohou k projektu opět vyjádřit.

"Námitky lze podávat do 26. listopadu včetně," řekla MF DNES vedoucí sekretariátu teplického magistrátu Radka Senftová. Rozhodnutí o výjimce by pak mohl stavební odbor vydat v dalších zhruba dvou měsících.

Šanovská věž

Bytový dům ze skla a oceli má mít 2 podlaží pod zemí s garážemi a 22 nadzemních pater se 160 byty.

Vedle má být koupaliště a další dvoupodlažní parkoviště.

Nepravidelné ocelové výztuhy mají vyvolávat dojem, že se stavba vlní.

Stát by měla v Jankovcově ulici ve vilové čtvrti u Aquacentra v lázeňské části Teplic.

Námitek proti projektu lze očekávat dost, nejambicióznější stavební záměr ve městě za poslední roky vyvolává kontroverze. Už když výjimku posuzoval teplický stavební úřad poprvé, sešlo se mu na 50 námitek.

Nejčastěji odpůrci projektu poukazovali na to, že taková stavba naruší ráz lázeňské čtvrti a že nabourá historickou a architektonickou celistvost místa.

"Ten dům tam absolutně nezapadá," řekl už před časem třeba teplický opoziční zastupitel Tomáš Jarolím.

Odbornější výtky přidal původem teplický architekt Petr Starčevič, který se tváří města dlouhodobě zabývá. "Charakter a ráz prostředí bude v každém případě poničen bez ohledu na to, jak ta věž bude konkrétně řešena v detailu," podotkl.

Stavební úřad se bude muset s námitkami vypořádat lépe

Zmíněnou výjimku Třešňák potřebuje, aby mohl požádat o změnu územního rozhodnutí a stavebního povolení. Původně totiž získal povolení ke stavbě sedmipatrového domu, který chtěl na místě vztyčit předtím.

"Je to můj sen," poznamenal Třešňák k dvaadvacetipatrovému kolosu.

Developer přitom výjimku už téměř držel v ruce, vedoucí stavebního odboru teplického magistrátu Oldřich Lukeš mu ji v březnu vydal. Jenže odpůrci stavby se odvolali ke krajskému úřadu, jenž jim dal za pravdu a výjimku zrušil (o zrušení výjimky zde).

Krajský úřad své rozhodnutí odůvodnil hlavně tím, že stavební odbor před vydáním výjimky dostatečně nevypořádal námitky obyvatel.

Drtivou většinu námitek proti projektu totiž šéf stavebního odboru Lukeš zamítl následovně: "Je nutné především konstatovat, že umístění předmětné stavby je v souladu se schválenou územně plánovací dokumentací města."

Hezká stavba, říká Kubera

Výjimečný projekt nemá jen odpůrce, otevřeně se za něj postavil třeba primátor města Jaroslav Kubera.

"Není to žádný panelák, je to hezká stavba. Stála by v nejnižším bodě Šanovského údolí, takže nepřevýší okolní kopec, což byla naše podmínka," zhodnotil záměr primátor.

Spíše zdrženlivě se pak k projektu staví teplický architekt Jan Hanzlík. Námitky odpůrců chápe, ale dopad stavby na město nevidí až tak fatálně. "Nemyslím si, že by to zásadně narušilo ráz místa, nebyla by to taková katastrofa," řekl MF DNES před časem.

Sám autor projektu Šanovské věže, architekt Petr Sedláček, uvedl, že chtěl vytvořit opozici vůči satelitním domečkům "užírajícím prostor a krajinu". Že projektem osmdesátimetrového věžáku vyvolá ostrou diskusi, Sedláček předpokládal.

"Za svým návrhem si samozřejmě stojím," podotkl v jedné internetové debatě.