Kvůli protihlukové vyhlášce probíhá ve Šluknově anketa. (ilustrační snímek)

Kvůli protihlukové vyhlášce probíhá ve Šluknově anketa. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lidé ve Šluknově chtějí o víkendu klid, žádají zákaz sekání trávy

  • 5
Řada obyvatel Šluknova a Jiříkova požaduje, aby radnice kvůli hluku zavedly vyhlášku omezující o víkendech sekání trávy či řezání dříví. Chtějí mít o dnech volna klid. V Děčíně už podobná vyhláška funguje, v Ústí a Teplicích o ní neuvažují.

"Osobně to považuji za velký zásah do soukromí každého občana, proto chceme, aby se k tomu vyjádřilo co nejvíce obyvatel a nerozhodovalo pouze patnáct zastupitelů," řekla šluknovská starostka Eva Džumanová. Kromě ankety na webu města mohou obyvatelé své písemné názory na vyhlášku vhazovat do schránky radnice.

Kde vyhláška funguje

Varnsdorf: Klid musí být v neděli a o svátcích od 6 do 14 hodin

Děčín: Protihluková vyhláška platí od 6 do 10 a od 12 do 22 hodin v neděli a ve svátek

Chomutov: Používat hlučné stroje se smí v neděli a o svátcích pouze v době od 8 hodin do 20 hodin

Roudnice: Sekat se smí v neděli od 9 do 14 hodin

Šluknovští zastupitelé budou o vyhlášce rozhodovat na konci srpna. "Pakliže by měla platit, byla bych ochotná tolerovat omezení v neděli odpoledne. Vyhláška nemůže řešit problémy a sousedské spory, naopak, mohla by je i vyvodit. To je vždy sporné," míní Džumanová.

V Jiříkově, kde žije hodně chalupářů, se zřejmě nebude moci pracovat celou neděli. "To bych si přál, bude záležet na zastupitelích. Ale lidé po tom volají již dlouho," vysvětlil důvody zavedení vyhlášky jiříkovský starosta Michal Maják.

V Děčíně už se pokutuje

V Děčíně jsou hlučné práce omezeny od ledna. "Vyhlášku jsme zavedli, protože jsme zaznamenali od občanů stížnosti na hlučné sekání trávy, řezání dřeva zejména o víkendech. Naším cílem je hlavně zlepšení pohody bydlení a zajištění většího klidu v době, kdy lidé mají volno a odpočívají," říká děčínský primátor František Pelant.

Za porušení městského nařízení je v blokovém řízení pokuta tisíc, v přestupkovém řízení až 30 tisíc korun. "Jakmile vyhláška začala platit, jsou oznámení na denním pořádku. Zpočátku strážníci domlouvali, později v opakovaných případech přistoupili k pokutám," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Dodala, že tisícikorunovou pokutu už v Děčíně dostalo 40 lidí.  

Složitější než velká města to mají radnice malých obcí, kde žije víc chalupářů než místních. Proto o omezení sekaček a pil uvažovali v Doubici na Děčínsku.

"Zjistili jsme, že kdybychom někomu zakázali sekat v sobotu, pak by k tomu patřilo i dodržování nočního klidu. Ale naše chalupářská obec žije z hospod a toho, že se tam lidé do noci baví," přiblížil starosta Martin Schulz.

V Doubici tak vsadili na osvětu a chalupářům, kteří nemají šanci pracovat jindy než o víkendu, domlouvají. Zatím to funguje.

Jinde podobnou vyhlášku nechtějí

V Chomutově stížnosti lidí vyřešili šalamounsky, lomozit stroji se smí v neděli od 8 hodin do 20 hodin. Náruživí pracanti tak nikoho z postelí netahají. Rozumné omezení na neděli odpoledne zvažují i ve Šluknově.

"Spousta obyvatel v týdnu pracuje mimo město, je zde hodně chalupářů. Kdyby k sobě lidé byli tolerantní a ohleduplní, žádné vyhlášky by nebyly třeba," povzdechla si Džumanová.

Naopak v Ústí, Lounech nebo Teplicích o takové vyhlášce radnice vůbec neuvažují. "Mně se líbí, že starostové se zlobí na vládu a parlament, že vydávají neustále nové zákony a jaký je v tom nepořádek, ale sami dělají totéž v malém," míní teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera.