Vrtulník usadil v Děčíně unikátní plot. Chrání před balvany domy a trať

  • 0
Děčínskou část Horní Žleb, kde před rokem obrovský balvan těsně minul obydlenou roubenku, ochrání zábrana vysoká čtyři a dlouhá 260 metrů. Tvoří ji několik vzájemně se překrývajících hradeb a jde o jednu z nejmodernějších technologií na světě.

„Dynamické ploty vyrábí asi tři firmy, tento je od rakouské Trumer a je to takové porsche mezi bariérami. Je navržená a postavená tak, aby ji nějaký balvan nebo strom při pádu nemohly přeskočit,“ přibližuje Pavel Martínek, obchodní ředitel firmy Vertico, která dynamický plot staví.

Osmisetkilové nosníky vysokozátěžové dynamické bariéry usazoval ve čtvrtek vrtulník. Na 30 metrů dlouhém laně je přenášel z vrcholu nestabilního svahu do připravených patek. Tento na milimetry přesný manévr musel pilot udělat dvaatřicetkrát.

Příprava začala už v květnu, kdy firma ve svahu vrtala čtyři až šest metrů hluboké díry, do kterých betonovala ocelové patky se speciálním čepem. Čep umožňuje, aby se plot při zachytávání balvanů vychýlil k zemi. Mezi nosníky na čepech firma natáhne dráty a dvě vrstvy ocelového pletiva.

„Jsme rádi, konečně to tady bude bezpečnější. Pro nás práce ale nekončí, ještě toho musíme hodně opravit,“ řekl Karel Kovář, spolumajitel roubenky, jejíž zahradou loni v červnu dvacetitunový balvan proletěl (o pádu balvanu zde).

Plot má podle výrobce životnost sto let

Nad roubenkou ve čtvrtek kromě pilota pracovalo devět dělníků, kteří si museli poradit v prudkém svahu, kde byl často problém jen udržet se na nohách. Navíc se potýkali s vichrem od vrtulníku, který vířil prach, listí i drobné větvičky. Po usazení museli každý nosník chytit dvěma ocelovými lany do ok patek v protisvahu a přitáhnout.

„Je to fyzicky opravdu hodně náročná práce, lze ji dělat pouze do určitého věku. Ráno bylo ještě sucho, toho prachu bylo tolik, že vůbec nebylo vidět a museli jsme práce přerušit,“ poznamenal ředitel Martínek.

Usazování nosníků sledoval i zástupce rakouské firmy Trumer Markus Haidn. Ploty do Horního Žlebu firma vyráběla týden.

„Jsme rádi, že pomohou tady v Česku v tak těžkém terénu a ochrání domy lidí i železniční trať. Vyzkoušené je už máme nejen z Rakouska, ale třeba i Kanady,“ řekl Haidn. Ploty podle něj mají životnost sto let.

Po dokončení plotu bude nutné sanovat svah nad ním

Na zabezpečení srázu, který spravují Lesy ČR, se městu Děčín podařilo získat dotaci 5 milionů korun, další 4 miliony platí ze svého rozpočtu. Hotovo by vše mělo být v srpnu.

Až budou ploty natažené, ještě bude nutné sanovat prudký svah nad nimi. Kvůli předloňské těžbě starých velkých stromů je ve svahu velké množství uvolněných kamenů, které je nutné zajistit.

„Zmizí i dva velké kmeny stromů zaseklé o kusy skal, což je jedno z rizikových míst,“ dodal Martínek.