Z peruckého zámku zloději odnesli Fillovy obrazy.

Z peruckého zámku zloději odnesli Fillovy obrazy. | foto: PEF

Soud zmírnil tresty za krádež Fillových obrazů z Peruce a dalších míst

  • 3
Mezi hlavní aktéry série vloupání do galerií a muzeí rozdělil Vrchní soud v Praze tresty od tří let do devíti a půl roku vězení. Oproti loňskému verdiktu ústeckého krajského soudu senát ortely nad zloději Fillových obrazů zmírnil.

Devět a půl roku za mřížemi si odpyká Vojtěch Hlouška. To je o dva a půl roku méně, než zněl původní ústecký verdikt.

Oproti dřívějšku o rok mírnější trest si za krádeže vyslechl i jeho společník, Marián Lázo. Ten za mřížemi stráví tři roky. Nízký trest si vysloužil jako spolupracující obviněný, který usvědčoval své komplice.

Jeho otec Ondřej Lázo, řidič a podílník na vloupačkách, si odpyká šest roků místo sedmi, jak loni v prosinci rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem (o jeho verdiktu jsme psali zde).

Vrchní soud ukázal laskavější tvář i vůči obchodníku s uměním Jánu Mitrovi a Erice Kolaříkové, obžalovaných z podílnictví. Oba nově dostali tříleté tresty s pětiletou podmínkou, namísto toho, aby šli na čtyři roky za mříže, jak zněl původní verdikt. Mitro by kromě toho měl ještě zaplatit milionovou pokutu, nebo si odsedět další rok za mřížemi. A osm let nesmí podnikat.

Soud postupoval správně, ale příliš přísně

"Důkazy krajský soud v podstatných směrech hodnotil správně," zdůvodnila nyní už pravomocný rozsudek předsedkyně senátu Lenka Konopová. Podle ní však soud v Ústí nad Labem vynesl tresty nepřiměřeně přísné.

Vrchní soud tak uzavřel kauzu, z nímž nejznámější částí se stalo před třemi lety vloupání v Peruci, při kterém zmizely čtyři obrazy mistra předválečné avantgardy Emila Filly.

Kromě toho zloději svou návštěvou poctili například Památník zapadlých vlastenců ve východních Čechách, Boučkův statek, muzeum v Železnici či galerii ve Slatině.

Policisté aktéry krádeží i překupníky pozatýkali na sklonku roku 2011. Tehdy nasazený policejní agent skoupil ukradené Fillovy obrazy. Na obžalované policisté nasadili "sledovačku", odposlechy i monitorování telefonů.

První verdikt v případu padl loni v prosinci v Ústí nad Labem. Hlavní aktéři dramatu a jejich obhájci se však okamžitě odvolali. Nelíbily se jim například protokoly z odposlechů, hodnocení důkazů či znalecký posudek galeristy Martina Kodla na hodnotu Fillových obrazů.

Verdikt vrchního soudu je pravomocný, lze proti němu podat jen dovolání. O tomto mimořádném opravném prostředku rozhoduje brněnský Nejvyšší soud ČR.